Popandemiczny brak rąk do pracy (PODCAST)

opublikowano: 16-07-2021, 06:10

Najmocniej dotknięte przez lockdowny branże mają nowy problem - pracownicy w poszukiwaniu stałych dochodów i stabilizacji znaleźli sobie inne zajęcia. Co teraz? Zastanawiają się nad tym goście podcastu "PB do słuchania".

Przez Polskę przechodzi fala upałów, wielu z nas wyjechało na urlopy i wakacyjne okoliczności przyrody sprawiają, że można zapomnieć o pandemii. Mamy pozory normalności, ale normalności pełnej wciąż nie ma. Szczególnie widać to w branżach, które mocno odczuły skutki pandemii i kolejnych gospodarczych lockdownów, czyli m.in. w branży turystycznej, gastronomicznej czy hotelarskiej. Po częściowym zniesieniu restrykcji wrócili do nich klienci – ale nic nie jest takie, jak dawniej.

Ludzie, którzy wcześniej pracowali np. w restauracjach po odcięciu od dochodów musieli znaleźć nowe zajęcie. O tym problemie jest właśnie dzisiejszy podcast – o popandemicznym braku rąk do pracy i o tym, jak sobie w tej sytuacji radzić.

Pierwszy gość nakreśla skalę problemu. To Cezary Maciołek, prezes Grupy Progres, zajmującej się rekrutacją pracowników dla różnych firm. Mówi o tym, ile etatów zniknęło w najbardziej dotkniętych przez pandemię branżach i gdzie ich dotychczasowi pracownicy znaleźli bardziej stabilne zatrudnienie. Wskazuje również, gdzie szukać pracowników.

Drugi rozmówca to gastronomiczny ekspert. Doświadczony szef kuchni Waldemar Hołówka, właściciel Holson Group i przewodniczący rady Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej, mówi o problemach gastronomii - i o tym, na ile są realne, a na ile to krótkotrwały, choć nagłośniony przez media problem. Wspomina też o pozwie zbiorowym branży, domagającej się od państwa rekompensaty za wielomiesięczne zamknięcie lokali.

Z restauracji przenosimy się do hoteli. Andrzej Przeniosło, zarządzający obecnie hotelem Nosselia w Nasielsku, opowiada o stopniowym powrocie klientów do obiektów, o tym, jakich pracowników szczególnie brakuje - i jak można ich przyciągnąć. Następny rozmówca, prezes Polskiej Federacji Fitness Tomasz Napiórkowski, te same problemy opisuje z perspektywy swojej branży, która od ponad roku miała tylko krótkie momenty oddechu - i podobnie jak gastronomia ucierpiała tak bardzo, że zdecydowała się na pozew zbiorowy wobec Skarbu Państwa.

Ostatni gość przynosi powiew optymizmu pod płaszczykiem realizmu. Piotr Pleśniak w branży gastronomicznej pojawił się kilka miesięcy temu i wiedział, że łatwo nie będzie. I nie jest, bo choć przejął działającą już wcześniej restaurację Stacja Dizajn we Wrocławiu, kadrę pracowniczą musiał budować od zera. Restauracja jednak działa i się rozwija, a o szczegółach i o problemach, z jakimi borykają się nowi gracze w restauracyjnym biznesie mogą państwo posłuchać w zamykającej dzisiejszy odcinek rozmowie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane