Popyt na złoto rośnie

Marta Prusik
04-10-2010, 00:00

Barrick Gold, największa firma wydobywająca złoto na świecie, oświadczyła na kongresie The London Bullion Market Assiociation w Berlinie, że to dopiero początek rekordów cen złota. W przyszłym roku ceny za uncję złota mogą wzrosnąć nawet do 1500 dolarów.

W minionym tygodniu średnia cena za uncję złota w dolarach wyniosła około 1302 USD. Jamie Sokalsky, dyrektor finansowy Barrick Gold, porównuje ją do kursu z początku lat 80., który, po uwzględnieniu inflacji, wyniósłby około 2300 USD/oz. Sokalsky twierdzi, że ceny żółtego kruszcu mają jeszcze znaczny potencjał wzrostowy. Popyt na złoto rośnie tak szybko, że niektóre kopalnie oczekują przekroczenia celów produkcyjnych na 2010 r. nawet o 10 proc.

W Mennicy Polskiej w ostatnim tygodniu zakupy powyżej 5 kg stały się normą. Polscy inwestorzy korzystają z niskiego kursu USD/PLN. W piątek rano przy cenie kruszcu 1311 USD/oz i kursie USD/PLN 2,8853 kilogramowa sztabka złota kosztowała 126 485 złotych. Gorączka złota trwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Prusik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Popyt na złoto rośnie