Porozumienie brexitowe zagrożone

opublikowano: 16-10-2019, 11:31

Rząd Borisa Johnsona jest pesymistycznie nastawiony do szans na zawarcie porozumienia brexitowego, ponieważ jego północnoirlandzcy sojusznicy opierają się planom przygotowanym w rozmowach z Unią Europejską, informuje Bloomberg.

Funt mocno zyskiwał we wtorek w związku z nadzieją na rychłe zawarcie umowy, ale jego kurs załamał się po tym, jak brytyjski urzędnik powiedział, że perspektywa zawarcia umowy jest teraz niska.

UE, Wlk. Brytania, Brexit
Zobacz więcej

UE, Wlk. Brytania, Brexit fot. Bloomberg

Ponura ocena nastąpiła po tym, jak Demokratyczna Partia Unionistyczna (DUP) zgłosiła zastrzeżenia do propozycji Johnsona. Podczas wtorkowego przemówienia liderka DUP, Arlene Foster powiedziała, że "pozostają luki i konieczne są dalsze prace".

Według urzędników UE, Wielka Brytania poczyniła w ostatnich dniach kilka dużych ustępstw w celu zabezpieczenia porozumienia, w tym w krytycznej kwestii irlandzkiej granicy. Rozmowy toczyły się do późna wieczorem we wtorek i wydawało się, że nadszedł czas na porozumienie. Ale przedstawiciele Unii Europejskiej są zdania, że Johnson nie da zielonego światła porozumieniu, chyba że będzie pewien poparcia DUP.

Jeśli umowa nie zostanie przypieczętowana i zatwierdzona przez brytyjski parlament do soboty, to Wielka Brytania ponownie znajdzie się w kryzysie konstytucyjnym, który może doprowadzić do chaotycznego brexitu bez umowy. Johnson zostanie poproszony o przedłużenie członkostwa w UE, ale przysiągł, że nie będzie dalej zwlekać z brexitem i prawdopodobnie nastąpi prawna bitwa.

Na negatywne wieści zareagowała natychmiast brytyjska waluta, która wczoraj na fali optymizmu i pogłoskach o rychłym zawarciu porozumienia z UE mocno zyskiwała na wartości.

Przed południem względem dolara funt traci 0,5 proc.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu