PORR chce wskoczyć na pudło

opublikowano: 17-08-2015, 22:00

Przejęcie Bilfinger Infrastructure pomoże austriackiemu PORR wejść do pierwszej trójki budowlanych wykonawców w Polsce.

3,74 mld EUR sięgają roczne operacyjne przychody grupy PORR. Niespełna 300 mln EUR przypadło w ubiegłym roku na Polskę. Klasyfikuje to austriacką firmę w gronie dużych budowlanych korporacji, ale stawia ona sobie za cel wkroczenie na podium.

— Chcemy wejść do pierwszej trójki firm budowlanych w Polsce — mówi Karl-Heinz Strauss, prezes PORR. Pomoże w tym sfinalizowane właśnie przejęcie Bilfinger Infrastructure, która za kilka tygodni zmieni nazwę na PORR Polska Infrastructure. Wspólnie grupa planuje ekspansjęna polskim i norweskim rynku.

— Zamierzamy w ciągu pięciu lat osiągnąć przychody przekraczające 1 mld zł rocznie oraz wskaźnik EBITDA na poziomie 3 proc., co pozwoli nam na rozwój, zatrudnienie pracowników itp. — deklaruje Jakub Chojnacki, wiceprezes Bilfinger Infrastructure.

To spory wzrost, bo w ubiegłym roku obroty firmy sięgnęły 166 mln EUR. Fuzja pozwoli obu firmom budowlanym uzupełnić portfele i powalczyć o większe kontrakty. Dotychczas PORR w Polsce był mocny w budownictwie kubaturowym i kolejowym, Bilfinger natomiast w sektorze drogowo-mostowym oraz energetycznym.

— Kiedy startowaliśmy w kontraktach kolejowych, musieliśmy szukać konsorcjanta, teraz będziemy samowystarczalni — mówi Piotr Kledzik, prezes Bilfinger Infrastructure. Karl-Heinz Strauss nie kryje, że PORR kupił Bilfingera nie tylko po to, by rozwinąć działalność w Polsce, ale także w Norwegii, gdzie buduje on dwa mosty.

— Dotychczas staraliśmy się w Norwegii głównie o kontrakty mostowe. Dzięki połączeniu sił z grupą PORR będziemy mogli startować także w projektach dotyczących budowy tuneli — informuje Piotr Kledzik.

W Polsce ostatnio kierowana przez niego firma kojarzy się także głównie z realizacją inwestycji w mosty. W tym roku, zgodnie z harmonogramem, zakończy remont po pożarze stołecznego Mostu Łazienkowskiego oraz budowę mostu podwieszanego w Rzeszowie na Wisłoku. Planuje także mocniej zaangażować się w energetykę i budownictwo hydrotechniczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu