Portfel 2017: Na które fundusze warto postawić

opublikowano: 31-12-2016, 11:15

Grzegorz Pułkotycki, dyrektor inwestycyjny w firmie doradczej Starfunds, proponuje portfel o zrównoważonym ryzyku, zawierający m.in. fundusze akcyjne globalne i obligacji korporacyjnych.

Czytaj także: 7 portfeli na 2017 rok

Grzegorz Pułkotycki, dyrektor inwestycyjny w Starfunds, proponuje portfel o zrównoważonym profilu ryzyka.

- Czołowymi inwestycjami o wyższym ryzyku są dwa fundusze różnych TFI, których cechą wspólną jest selektywny dobór spółek niezależnie od benchmarku. Różnią je kierunki geograficzne. Trzecim elementem tej części portfela jest fundusz inwestujący globalnie w spółki z sektora medycznego i biotechnologicznego. Widzimy tu potencjał do odrabiania dużych strat poniesionych w latach 2015-16 w obawie przed wprowadzeniem proponowanej przez Hillary Clinton regulacji rynku farmaceutyków. Uzupełnieniem ryzykownych inwestycji w portfelu jest fundusz surowcowy oparty na indeksie CRB. Ewentualna silna zwyżka tego komponentu skłaniałaby nas do jego zamiany na fundusz odwzorowujący zachowanie się cen złota - mówi specjalista.

W części bezpiecznej portfela Grzegorz Pułkotycki unikałby funduszy obligacji skarbowych — zarówno polskich, jak i globalnych.

- Preferujemy obligacje korporacyjne — jeden fundusz inwestujący w polskich emitentów, a drugi w amerykańskie obligacje typu „high yield” o relatywnie krótkim terminie do wykupu. Tę część portfela uzupełniamy o globalny fundusz dłużny, którego polityka inwestycyjna zakłada aktywne zarządzanie portfelem i poszukiwanie okazji zarówno w długu skarbowym rynków rozwiniętych, jak i wschodzących, a także w segmencie korporacyjnym czy hipotecznym - dodaje dyrektor inwestycyjny Starfunds.

Poprosiliśmy ekspertów o modelowy portfel dla inwestora, który jest cierpliwy i nie podejmuje decyzji pod wpływem krótkoterminowych zawirowań, do tego jest zamożny, a jego skłonność do ryzyka jest trochę wyższa od przeciętnej — na skali od jednego do sześciu byłaby to „czwórka”.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska, Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu