Portfel 2017: AAAtrakcyjne aktywa amerykańskie

opublikowano: 30-12-2016, 06:59

Mariusz Adamiak, dyrektor biura strategii rynkowych PKO BP, uważa że ze względu na umocnienie dolara i efekt walutowy dla polskiego inwestora atrakcyjne powinny być i akcje, i obligacje amerykańskie.

Czytaj także: 7 portfeli na 2017 rok

Mariusz Adamiak, szef strategii rynkowych PKO BP
Zobacz więcej

Mariusz Adamiak, szef strategii rynkowych PKO BP Fot: Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

Mariusz Adamiak, dyrektor biura strategii rynkowych PKO BP, uważa że rok 2017 powinien przynieść dalsze umocnienie dolara, co wyniknie głównie z relatywnie silnej gospodarki i zacieśniającej się polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych.

- Biorąc pod uwagę efekt walutowy, aktywa amerykańskie mogą okazać się atrakcyjne dla polskiego inwestora, mimo że perspektywy akcji i obligacji są co najwyżej neutralne. Spółki są drogie i choć plany Donalda Trumpa są potencjalnie pozytywne dla przychodów w horyzoncie kilkuletnim, to jednak silny dolar i rosnące koszty pracy będą wywierały presję na zyskowność. Rentowności obligacji amerykańskich prawdopodobnie wzrosną nieco w trakcie roku, wpływając negatywnie na ceny, ale dość wysokie bieżące oprocentowanie w połączeniu z efektem walutowym powinno w sumie być opłacalne dla polskiego inwestora - uważa specjalista.

Jego zdaniem w strefie euro kontynuowane będzie łagodna polityka pieniężna, co sprzyja obligacjom.

- Niemniej, przy obecnych rentownościach nie wydają się one atrakcyjne. Nie spodziewam się także istotnego umocnienia euro względem złotego, więc tym bardziej ta klasa aktywów nie wygląda zachęcająco. Lepiej prezentują się akcje. Mizerny, ale jednak pozytywny wzrost gospodarczy na tle skrajnie niskich stóp procentowych to dla nich korzystne warunki. Spółkom w poprawie zysków pomoże także osłabienie euro do dolara - dodaje Mariusz Adamiak, który  w przypadku polskich obligacji spodziewam się wzrostu rentowności o niski ułamek procentu.

- Biorąc pod uwagę, że papiery te oferują obecnie roczne oprocentowanie w okresie do wykupu 2,7-3,5 proc., stopa zwrotu w przyszłym roku powinna pozostać wyraźnie dodatnia. Na warszawskiej giełdzie będzie szansa na zarobek, ale wiele zależy od ostatecznego kształtu reformy emerytalnej - zaznacza dyrektor z PKO BP.

Poprosiliśmy ekspertów o modelowy portfel dla inwestora, który jest cierpliwy i nie podejmuje decyzji pod wpływem krótkoterminowych zawirowań, do tego jest zamożny, a jego skłonność do ryzyka jest trochę wyższa od przeciętnej — na skali od jednego do sześciu byłaby to „czwórka”.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska, Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu