Posiedzenie RPP może umocnić złotego

Mariusz Potaczała
25-11-2002, 00:00

Kurs EUR/USD pozostawał w minionym tygodniu w przedziale 0,9980-1,0130. Wzrosty euro na początku tygodnia powodowane były obawami inwestorów, że przyjazd inspektorów rozbrojeniowych do Iraku nie wpłynie na rozładowanie napięcia wojennego. Negatywne nastawienie wobec dolara wynikało również z ostatniej decyzji Fed o redukcji stóp procentowych. Dysparytet pomiędzy oprocentowaniem depozytów w euro i dolarach wynosi obecnie 2 pkt proc.

Druga połowa tygodnia przyniosła radykalną zmianę nastawienia wobec europejskiej waluty i spadki EUR/USD poniżej tzw. parytetu (poziom kursu EUR/USD 1,00). Impulsem do takich działań było obniżenie przez Moody’s ratingu kredytowego dla grupy Allianz i Dresdner Banku. Bardzo negatywny wpływ na euro miało również wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przeciwko Niemcom za złamanie zasad budżetowych obowiązujących kraje Unii Europejskiej. Poważnego wsparcia udzieliły dolarowi dane gospodarcze opublikowane w USA pod koniec tygodnia. Kondycja przemysłu USA w rejonie Filadelfii poprawiła się znacząco w listopadzie, co może być sygnałem, że największa gospodarka świata ma już za sobą trudności.

Na rynku panuje opinia, że pozytywny sentyment wobec euro powoli się odwraca. Dane z USA przekraczające prognozy analityków w połączeniu ze wzrostami na nowojorskich giełdach i obawami o powrót recesji w Niemczech sprawiają, że inwestorzy zaczynają się stopniowo pozbywać euro. Wobec tego w tym tygodniu najbardziej prawdopodobnym ruchem na EUR/USD jest korekcyjny spadek do poziomu 0,9930. Wzrosty do poziomu 1,0050 rekomenduję więc wykorzystać do zajmowania krótkich pozycji w euro.

W kraju ostatni tydzień przyniósł spadek kursu USD/PLN do trzyletniego minimum. Na początku tygodnia za jednego dolara płacono 3,8850 zł. Kurs EUR/PLN znajdował się w przedziale 3,91-3,96. Najważniejsze wydarzenia to publikacja danych o produkcji przemysłowej oraz przetarg obligacji pięcioletnich.

Przetestowanie przez złotego trzyletniego maksimum względem dolara to wynik dobrych danych inflacyjnych za październik oraz oczekiwań rynku na kolejną redukcję stóp procentowych. Podczas środowej aukcji inwestorzy zgłosili popyt na obligacje wysokości 7,61 mld zł wobec oferty na poziomie 3 mld zł. Z kolei dane o produkcji przemysłowej potwierdziły konieczność dokonania kolejnej redukcji stóp procentowych.

W tym tygodniu wydarzenia na rynku będą zdominowane przez posiedzenie RPP. Złoty nadal pozostanie na wysokim poziomie względem walut. Poziomem wsparcia USD/PLN pozostaje 3,92. W przypadku przebicia tego poziomu, oczekujemy ponownego testowania 3,89. Kurs EUR/PLN w okolicy 3,95 rekomendujemy na sprzedaż euro.

Rekomendacje TMS mają wyłącznie charakter informacyjny. TMS nie odpowiada za skutki decyzji, podjętych na ich podstawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Posiedzenie RPP może umocnić złotego