Posłowie naprawią podatkowe błędy

Większość funduszy inwestycyjnych zamkniętych nie zapłaci CIT, a podatek obejmie tylko te spełniające określone w ustawie przesłanki – wynika z informacji „PB”.

Zobacz więcej

Podatki, PIT

WM, Puls Biznesu

Fiskus w swojej walce z nieuczciwymi podatnikami postawił diagnozę, że fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ) to wehikuły finansowe, które służą – głównie najbogatszym - do uciekaniu przed CIT. Receptą  miało być wrzucenie wszystkich FIZ do jednego worka i objęcie podatkiem dochodowym. Dzisiaj płacą go tylko inwestorzy realizujący zyski. Poselski projekt zmieniający sposób opodatkowania funduszy ma wejść w życie już od przyszłego roku. Jednak pod naporem krytyki posłowie PiS razem z urzędnikami Ministerstwa Finansów (MF) przygotowali zmianę kontrowersyjnych przepisów.

-Poprawka zostanie złożona dzisiaj na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych i zgodnie z zapowiedziami obejmie CIT jedynie fundusze służące optymalizacji – mówi nam osoba zaangażowana w prace nad projektem.

Branża TFI i eksperci, z którymi rozmawiał „PB” nie zostawili na planach rządzących suchej nitki i zgodnie odrzucali plan sprowadzenia do wspólnego mianownika prawdziwych biznesów inwestycyjnych i optymalizacyjnych wehikułów.

Udało nam się ustalić jak posłowie chcą naprawić swój błąd. Kto zapłaci CIT?  Fundusze z  „dochodami (przychodami) z udziału w spółkach niemających osobowości prawnej lub jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawnej, mających siedzibę lub zarząd na terytorium Polski lub w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami ustawy lub prawa podatkowego państwa, w którym te spółki lub jednostki organizacyjne mają siedzibę lub zarząd, podmioty te nie są traktowane jak osoby prawne i nie podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania”. Takiej treści poprawkę chcą zgłosić parlamentarzyści partii rządzącej.

Dodatkowo podatkiem objęte będą dochody z odsetek od pożyczek, udziału kapitałowego, darowizn oraz dochody od papierów wartościowych wyemitowanych przez tego typu FIZ.

-Ta zmiana była skonsultowana z branżą TFI i wszystko wskazuje, że powinna odpowiedzieć na jej postulaty – podkreśla nasz rozmówca. Jednocześnie wskazuje, że fiskus może w takiej sytuacji zapomnieć o 2-2,5 mld zł ekstra wpływów z CIT, które miała przynieść zmiana w przepisach.

Wicepremier Mateusz Morawiecki w ubiegłotygodniowej rozmowie z PAP zapowiadał, że poprawione przepisy i opodatkowanie tylko części FIZ powinno dać zaledwie 200-300 mln zł wpływów do kasy państwa.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu