Posłowie za nowelą ustawy o grupach producenckich

18-06-2004, 17:03

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o grupach producenckich. Wprowadza ona możliwość organizowania się w grupy producenckie osób prawnych oraz spółek.

Za przyjęciem nowej ustawy o grupach producenckich głosowało 377 posłów, przeciwna była jedna osoba, od głosu wstrzymał się jeden parlamentarzysta. Łącznie głosowało 379 posłów.

Dotychczas grupy producenckie mogły zakładać jedynie osoby fizyczne. Uchwalona nowelizacja umożliwia założenie takiej grupy także rolniczym spółdzielniom produkcyjnym oraz spółkom Skarbu Państwa.

Romuald Ajchler (SdPl) wyjaśnił PAP, że nowelizacja ustawy nie wzbudzała kontrowersji wśród klubów sejmowych. Dodał, że dotychczasowy zapis ograniczający możliwość zakładania grup producenckich tylko przez osoby fizyczne powodował "nierówność traktowania podmiotów funkcjonujących w rolnictwie".

Zdaniem posła organizowanie się w grupy producenckie przynosi korzyści takiej grupie, gdyż łatwiej im wspólnie przygotować np. partię towaru do sprzedaży. A poza tym produkując jednorodny produkt stają się jego dużym producentem i poważnym partnerem w rozmowach handlowych.

Sejm do nowelizacji ustawy wprowadził jedną poprawkę zgłoszoną przez grupę posłów. Poprawka uszczegóławia przepisy związane z nadzorem nad działalnością grupy, który sprawuje wojewoda.

Nowe przepisy precyzują też, kto może wykonywać taką kontrolę i w jaki sposób. Zakładają m.in., że czynności kontrolne może sprawować tylko osoba, która posiada imienne upoważnienie wojewody. W ramach tych czynności ma ona prawo do wstępu na teren nieruchomości należących do grupy oraz możliwość wglądu we wszystkie dokumenty.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia. Obecnie będzie ją jeszcze rozpatrywał Senat.

awy/ mskr/mgl/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Posłowie za nowelą ustawy o grupach producenckich