Posłowie zmieniają ordynację wyborczą

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-04-2005, 17:07

Przed wyborami do Sejmu posłowie powracają do zmian w ordynacji wyborczej i metody przeliczania głosów na mandaty - sejmowa podkomisja zgodziła się na propozycję Eugeniusza Kłopotka (PSL), by wprowadzić metodę St. Lague'a premiującą ugrupowania, które zyskują małe i średnie poparcie.

Przed wyborami do Sejmu posłowie powracają do zmian w ordynacji wyborczej i metody przeliczania głosów na mandaty - sejmowa podkomisja zgodziła się na propozycję Eugeniusza Kłopotka (PSL), by wprowadzić metodę St. Lague'a premiującą ugrupowania, które zyskują małe i średnie poparcie.  

    W wyborach w 2001 roku obowiązywała tzw. zmodyfikowana metoda St. Lague'a. Już po wyborach w 2002 roku posłowie zmienili ordynację, wprowadzając metodę d'Hondta, sprzyjającą ugrupowaniom cieszącym się dużym poparciem.

    Sejmowa komisja ustawodawcza pracuje nad złożonym przez prezydenta projektem nowelizacji ordynacji wyborczej, wprowadzającym jednomandatowe okręgi w wyborach do Senatu. Szczegółowymi pracami zajmuje się podkomisja.

    Przy okazji prac w komisji Państwowa Komisja Wyborcza zaproponowała szereg zmian w ordynacjach, koniecznych na wypadek zorganizowania w jednym terminie wyborów prezydenckich i parlamentarnych.

  Jak powiedział w poniedziałek PAP Kłopotek, zdaje sobie sprawę z tego, że mogą się pojawić zarzuty, iż jego propozycje  wychodzą poza zakres projektu nowelizacji. "Może bym i takiego wniosku nie składał, ale skoro np. Instytut Spraw Publicznych zgłosił propozycję pełnomocnika, czyli osoby, która by głosowała za osobę niepełnosprawną, skoro są rozpatrywane również inne propozycje PKW, niezwiązane bezpośrednio z projektem prezydenckim, dlatego ośmieliłem się zaproponować powrót do metody St. Lague'a" - podkreślił.

    Jego zdaniem, ta metoda bardziej prawidłowo odzwierciedla poparcie w przeliczeniu na mandaty. "Metoda d'Hondta zbyt mocno preferuje zwycięzców i daje rażącą nadreprezentatywność mandatów w stosunku do liczby uzyskanych głosów" - ocenił.

    Kłopotek jest przygotowany także na zarzuty, że jego propozycja związana jest z wynikami sondażowymi PSL, które balansuje na granicy progu wyborczego.

    Posiedzenie komisji, która zajmie się propozycjami zmian w ordynacji, zaplanowano na ten tydzień.

    Kłopotek poinformował również, że prawdopodobnie nie uda się wprowadzić w tej kadencji zakazu startu w wyborach parlamentarnych i pełnienia mandatu osobom skazanym za przestępstwa umyślne, ścigane przez prokuratora. Poseł PSL powiedział, że z wielu opinii, które otrzymała komisja, wynika, że bez zmiany konstytucjitaka nowela przepisów wyborczych nie może być przeprowadzona. A - jak dodał - raczej nie ma szans, aby do końca obecnej kadencji zmienić konstytucję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane