Pośrednicy nie skorzystają

Jerzy Muszyński
opublikowano: 10-06-1999, 00:00

Pośrednicy nie skorzystają

Jerzy Muszyński, szef działu analiz agencji nieruchomości Unikat

Większość transakcji zawieranych przez Regus to małe zlecenia. Globalna kwota zamówień nie jest wysoka, więc ewentualna współpraca z pośrednikiem jest sporadyczna. Poza tym z usług Regusa korzystają raczej klienci, którzy nie zgłaszają się do agencji nieruchomości, lecz korzystają bezpośrednio z usług tej firmy. Pośrednictwo nie jest więc potrzebne.

Pomysł Regusa jest bardzo dobry. Moim zdaniem, chodzi tu przede wszystkim o dobry adres i profesjonalną obsługę techniczną, a także o poczucie, że korzysta się z prawdziwego biura. Alternatywą dla Regusa mogą być pokoje hotelowe. Oferta hoteli jest jednak trochę kulawa, ponieważ firmom chodzi też o prestiż. Biura w hotelach tego nie dają. Do tej pory alternatywą był wynajem mieszkań na cele biurowe, ale często przeszkodą było to, że wynajmujący mieszkanie chce je wynająć na okres co najmniej roku. Poza tym biuro w mieszkaniu ma niski prestiż i jest często wielką pokusą dla złodziei. Fakt, że Regus planuje otwarcie kolejnych centr biurowych, świadczy, iż jest to działalność opłacalna. Biura Regusa są znacznie droższe od innych w podobnym standardzie, jednak w zamian można otrzymać małą powierzchnię nawet na bardzo krótki okres.

Czy prowadzenie takiej działalności może być kuszące dla naszej agencji? Z pewnością zaoferowanie takich usług jest kuszące, choć nie słyszałem o planach poszerzenia o nie Unikatu. W tej działalności najważniejsze jest aktywne zarządzanie, podobne do prowadzenia hotelu, ponieważ trzeba współpracować z wieloma firmami, które często się zmieniają. Brak doświadczenia w tak specyficznym zarządzaniu może prowadzić do nadmiernych pustostanów, które mogą przynosić straty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jerzy Muszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Pośrednicy nie skorzystają