Postawa wyczekująca na rynkach

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ
opublikowano: 06-05-2021, 11:30

W czwartek dolar cofa się po wcześniejszych zwyżkach. Ruch widoczny jest na szerokim rynku, minimalnie słabsze są tylko jen i funt. Uwagę przykuwa dalszy spadek rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie zeszły do 1,5750 proc.), co może sprawiać wrażenie, że rynek już "zapomniał" o słowach Janet Yellen z początku tygodnia.

Wpływ na to miały wczorajsze wystąpienia kilku członków Fed, którzy bronili oficjalnego stanowiska Jerome Powella, który nie bierze pod uwagę możliwości dyskusji nad taperingiem (ograniczaniem skali QE), czy też innymi formami wychodzenia z ultra-luźnej polityki monetarnej w nadchodzących miesiącach.

Relatywnie dobrze zachowuje się amerykańska giełda, która nadal próbuje korygować przecenę z pierwszych dni tygodnia, choć otwartym pytaniem jest trwałość tego ruchu. Mieszane informacje napływają z frontu pandemicznego - władze Japonii rozważają wydłużenie o miesiąc stanu wyjątkowego, podczas kiedy koncern Moderna poinformował o postępach w pracach nad modyfikacjami szczepionki mogącymi neutralizować mutacje COVID. Lekkie podbicie ryzyka było widoczne podczas handlu w Azji po informacjach o zerwaniu przez Chiny współpracy z Australią w ramach mechanizmu Strategicznego Dialogu Gospodarczego. Niemniej nie na długo, gdyż taki ruch Pekinu był do przewidzenia po tym, jak wcześniej Australijczycy anulowali wcześniejsze porozumienia dotyczące inicjatywy Pasa i Szlaku w stanie Victoria. W efekcie to zamieszanie miało dość umiarkowany wpływ na notowania AUD.

Okiem analityka - Postawa wyczekująca

Sygnały napływające ostatnio z banków centralnych można skomentować krótko, status quo. Czekamy, obserwujemy i nie dodajemy nic ponad to, co już zostało przekazane wcześniej. Tak zrobił też dzisiaj Norges Bank, chociaż akurat tutaj widać podtrzymanie "jastrzębiego" nastawienia, na czym w długim okresie korona może skorzystać, ale nie w krótkim. Przed nami decyzja Banku Anglii, gdzie być może też zobaczymy grę na przeczekanie, chociaż tu decydentom łatwiej byłoby wytłumaczyć się z decyzji zmierzającej w stronę taperingu, czyli ograniczania skali skupu aktywów. Casusem samym w sobie jest Rada Polityki Pieniężnej, która za chwilę będzie miała coraz większą trudność wytłumaczenia się z rekordowo wysokich, ale ujemnych, realnych stóp procentowych. A Fed? Jest jak zdarta płyta. Po "sondzie" Janet Yellen, wczoraj mieliśmy wysyp "gołębiej" argumentacji wspierającej linię Jerome Powella. Na jak długo? Jestem zdania, że dojdziemy do sytuacji, kiedy rynek podejmie własną grę z Fed, która jednocześnie stworzy korzystne momentum dla dolara.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane