POTEL WYŁOŻY PONAD 60 MLN ZŁ

Tomasz Siemieniec
opublikowano: 15-07-1999, 00:00

POTEL WYŁOŻY PONAD 60 MLN ZŁ

Mimo postępującej konsolidacji rynku Potel zamierza działać samodzielnie

Potel, lokalny operator telekomunikacyjny, tylko do końca roku wyda na budowę własnej sieci około 60 mln zł (15 mln USD). Inwestycje rozpocząć może na początku września, po podpisaniu umów z TP SA i wybraniu dostawcy sprzętu telekomunikacyjnego. Spółka nie zamierza natomiast wiązać się na razie z żadnym z działających na rynku operatorów.

Potel, kontrolowany przez myślenicką Tele-Fonikę, musi łącznie zainwestować około 600 mln zł (150 mln USD). Ta kwota pozwoli na podłączenie około 100 tys. abonentów na terenie dwóch byłych województw: nowosądeckiego i częstochowskiego. Do końca 1999 r. spółka zainwestuje około 60 mln zł (15 mln USD).

17 tys. abonentów

— Ta kwota umożliwi nam podłączenie w tym roku około 17 tys. abonentów, 9 tys. w Częstochowskiem i 8 tys. w Nowosądeckiem. Inwestycje ruszą prawdopodobnie na początku września, a koszt podłączenia jednej linii szacujemy na około 900 USD — mówi Lucjan Gęborys, prezes Potela.

Zarząd spółki zakończył już negocjacje z TP SA w sprawie wzajemnych rozliczeń oraz interconnection. Do końca lipca strony mają podpisać porozumienie w tej sprawie. Szefowie Potela rozpisali również przetarg na dostawę sprzętu telekomunikacyjnego. Zgłosiło się siedem firm: Alcatel, Siemiens, Lucent Technologies, DGT, Ericsson, Motorola i Bosch. Konkurs zostanie rozstrzygnięty na początku sierpnia.

Zarząd spółki część inwestycji będzie finansował kredytem.

— Kwestia pożyczki wyjaśni się w najbliższych tygodniach. Przedstawiliśmy biznesplan kilku bankom. Trwają intensywne rozmowy w tej sprawie — twierdzi Lucjan Gęborys, prezes Potela.

Bez aliansów

Analitycy nie mieli wątpliwości, że Potel powinien uczestniczyć w konsolidacji sektora. Ich zdaniem, na rynku jest miejsce dla dwóch, ewentualnie trzech silnych konkurentów TP SA. To oni wspólnie z narodowym operatorem będą dyktowali warunki w sektorze telefonii stacjonarnej. Wiedzieli o tym właściciele Bresnana, dlatego m.in. zdecydowali o sprzedaży własnych spółek Elektrimowi. TPZ, operator kontrolowany przez BIP, zdołał zdobyć zaledwie dwie licencje wojewódzkie.

—To za mało, żeby myśleć o zrobieniu dobrego interesu jako operator telefonii lokalnej — twierdzą szefowie BIP.

W identycznej sytuacji jest Potel. Również dysponuje dwoma zezwoleniami — na obszar byłych województw częstochowskiego i nowosądeckiego. Właściciele tej spółki są jednak innego zdania niż szefowie Bresnana.

— Nie uczestniczyliśmy w rozmowach dotyczących konsolidacji. Nie otrzymaliśmy żadnych propozycji od największych na rynku. Nie szukamy również — przynajmniej na razie — inwestora. Potel będzie działał samodzielnie — wyjaśnia Lucjan Gęborys.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Siemieniec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / POTEL WYŁOŻY PONAD 60 MLN ZŁ