Potężna kara dla byłego akcjonariusza spółki z NewConnect

opublikowano: 09-08-2022, 13:20
aktualizacja: 09-08-2022, 13:21
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła 7,13 mln zł kary na Wojciecha Babińskiego, byłego prezesa i głównego akcjonariusza spółki AQT Water z NewConnect.

Przeczytaj artykuł i poznaj szczegóły decyzji KNF.

Zasypywanie rynku akcjami bez informowanie o tym spotkało się ze srogą karą. Nadzorca zidentyfikował osiem przypadków, w których Wojciech Babiński miał obowiązek zawiadomienia spółki, którą kierował, oraz komisji o sprzedaży akcji w liczbie przekraczającej 1 proc. ogólnej liczby głosów w okresie od 13 do 27 lipca. Ponadto pięć razy powinien był ujawnić, że schodził poniżej ustawowych progów (począwszy od 50, a skończywszy na 5 proc.). W sumie każde z tych przewinień “wyceniono” na od 100 do 670 tys. zł (maksymalna kara za każde sięgała 1 mln zł), co w sumie dało 7,13 mln zł.

“Celem art. 69 ustawy o ofercie, nakazującego ujawnianie stanu posiadania znacznych pakietów akcji przez akcjonariuszy, jest zapewnienie jak najwyższego poziomu przejrzystości w zakresie informacji dotyczących struktury akcjonariatu w spółce. Uregulowania te pozwalają śledzić pozostałym uczestnikom rynku zmiany zaangażowania znacznych inwestorów w akcjonariat spółki publicznej, co stanowi realizację zasady transparentności rynku kapitałowego. Zasada transparentności jest podstawą rynku kapitałowego, bez której nie mógłby on prawidłowo funkcjonować” - głosi uzasadnienie komisji.

Wojciech Babiński był największym akcjonariuszem AQT Water i zanim zaczął sprzedawać akcje, które w krótkim czasie mocno poszły w górę, dysponował pakietem 59,06 proc. Od 10 lipca do 25 września 2020 r. zmniejszył udział do 2,36 proc. Wojciech Babiński złożył rezygnację z funkcji prezesa, a jego następcy ustalili, że w spółce brakuje części dokumentacji. W płaceniu zobowiązań były też zaległości. W listopadzie spółka złożyła wniosek o upadłość.

W czerwcu 2022 r. KNF nałożyła na byłego prezesa AQT Water (obecnie, jak wynika z jego profilu w jednym z serwisów społecznościowych zajmuje się teraz odzyskiwaniem ropy z zanieczyszczonej ziemi) 1,95 mln zł kary za brak komunikatów o handlu akcjami w czasie, kiedy pełnił swoją funkcję. Natomiast 1,2 mln kary nałożono na jego żonę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane