Powodzie osłabią hiszpański PKB

Tadeusz Stasiuk, Reuters
opublikowano: 2024-11-20 13:05

Wpływ katastrofalnych powodzi na wyniki hiszpańskiej gospodarki w czwartym kwartale będzie znaczący zaś przyjęty pakiet pomocowy wpłynie pozytywnie na rezultaty dopiero w kolejnych miesiącach, prognozuje tamtejszy bank centralny.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Szacunki Banku Hiszpanii wskazują, że katastrofa naturalna jaka nawiedziła w październiku wschodnią część Hiszpanii swoją skalą będzie negatywnie oddziaływać na PKB kraju. Instytucja prognozuje, że obniżą wynik gospodarki o około 0,2 punktu procentowego w okresie ostatnich trzech miesięcy 2024 r.

Historyczna tragedia

W powodziach, ocenianych jako najtragiczniejsze w nowożytnej historii Hiszpanii, jakie nawiedziły kraj pod koniec października zginęło ponad 200 osób. Największe straty ludzkie i materialne odnotowano w regionie Walencji, odpowiadającym za około 2 proc. aktywności gospodarczej Hiszpanii. Rząd zapowiedział uruchomienie środków pomocowych o wartości ponad 14,36 mld EUR.

Zagrożona prognoza

Dotychczasowe prognozy rządu zakładały, że PKB wzrośnie w tym roku o 2,7 proc. zdecydowanie mocniej niż w przypadku innych rozwiniętych gospodarek europejskich. Bank Hiszpanii w swojej projekcji strat podkreślił, że szacunki obarczone są znaczną niepewnością, ale bazując na historycznych danych, można mniej więcej na tyle szacować negatywny wpływ katastrofy.