Powołaj spółkę, to zaoszczędzisz

opublikowano: 19-07-2015, 22:00

Realizacja gminnej inwestycji przez spółkę komunalną się opłaca — pokazuje przykład Tychów

Nowy Stadion Miejski w Tychach w sobotę 18 lipca zapełnił się do ostatniego miejsca. Ponad 15 tys. osób mogło się przyjrzeć od środka miejskiej inwestycji. Remont miejskiego stadionu zmusił tyskich piłkarzy do gry w Jaworznie. Teraz wracają do siebie. W sobotnim meczu otwarcia miejscowy GKS zagrał z FC Koeln. To nawiązanie do najlepszych lat tyskiej piłki, kiedy w 1976 r. te drużyny spotkały się w Pucharze UEFA. GKS wtedy przegrał...

OPŁACIŁO SIĘ:
OPŁACIŁO SIĘ:
Dzięki temu, że modernizację stadionu w Tychach prowadziła spółka komunalna, miasto może odzyskać około 30 mln zł VAT.
M.LEGIERSKI/ EDYTOR

Finanse i elastyczność

Nowoczesna, zadaszona konstrukcja w niczym już nie przypomina starego odkrytego stadionu, który zrównano z ziemią przed rozpoczęciem modernizacji. To jedno z największych przedsięwzięć w Tychach — warte prawie 130 mln zł. W stworzeniu obiektu pomogło to, że miasto realizowało inwestycję przez specjalnie powołaną spółkę Tyski Sport. Jak wyjaśnia Andrzej Dziuba, prezydent Tychów, takie rozwiązanie ma kilka zalet.

— Decyzja o założeniu spółki akcyjnej była podyktowana względami finansowymi. Główną korzyścią jest oczywiście możliwość odzyskania VAT. Zgodnie z obecnym prawodawstwem samorząd nie może odliczyć VAT, który przeznaczył na inwestycje. A dzięki spółce z modernizacji stadionu miejskiego możemy odzyskać około 30 mln zł. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze mogą być przeznaczone na inne zadania, do których została powołana spółka — tłumaczy Andrzej Dziuba.

Wśród tych zadań jest przede wszystkim zarządzanie obiektem i infrastrukturą sportową wokół niego, a także prowadzeniem sekcji sportowych: piłkarskiej, hokejowej i koszykarskiej.

— Poza tym spółka zajmie się organizacją imprez i konferencji na terenie stadionu. Z pewnością jest lepiej przygotowana do takiej działalności i bardziej elastyczna niż gmina — dodaje Andrzej Dziuba.

Nie tylko stadion

Innym plusem realizacji inwestycji poprzez spółkę komunalną jest elastyczność budżetowa. Taka firma może się zadłużyć na wykonanie miejskiej inwestycji i nie naruszato ustawowego limitu relacji długów do dochodów gminy. Stadion to nie ostatni pomysł władz Tychów na realizację przedsięwzięć przez spółkę Tyski Sport. W planach jest m.in. stadion lekkoatletyczny, który ma się znaleźć obok piłkarskiego. Miasto chciało również odzyskać VAT z przeprowadzonej dawniej modernizacji lodowiska, realizowanej przez Urząd Miasta w Tychach. Dlatego wniosło obiekt aportem do Tyskiego Sport. Izba Skarbowa w Katowicach stwierdziła jednak, że wniesienie jest zwolnione z VAT, więc nie można tego podatku odliczyć. Miasto wykonuje inwestycje także przez inne spółki komunalne. Na przykład Master — Odpady i Energia zbudowała za 134 mln zł Międzygminny Zakład

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Kompleksowego Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Tychach. A także komunalne Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej buduje park wodny w Tychach.

Wybór i wyceny

Stadion Miejski w Tychach powstał w niecałe dwa lata. Wyboru oferty dokonano w październiku 2012 r. Wygrał Mostostal Warszawa. Inny oferent — Warbud odwołał się do Krajowej Izby Odwoławczej, która jednak uwzględniła tylko jeden z sześciu zarzutów. Nie spowodowało to konieczności odrzucenia oferty Mostostalu, musiał tylko uzupełnić referencje w swojej ofercie. Umowę na modernizację tyskiego stadionu podpisano na początku grudnia 2012 r.

Pod trybunami zaplanowano dwie sale konferencyjne i powierzchnię komercyjną. Atmosfera wokół nowego stadionu nieco się popsuła, gdy w Tyskim Sporcie audyt przeprowadziła Najwyższa Izba Kontroli (NIK). Uznała, że spółka nie była gotowa do budowy stadionu, ale więcej zastrzeżeń kontrolerzy mieli wobec przejęcia sekcji piłki nożnej i hokejowej. Ich zdaniem wyceny były zbyt optymistyczne. Na początku czerwca spółka odpierała zarzuty, powołując się m.in. na niezgodność działań kontrolerów z ustawą o NIK. Argumentowała, że wyceny dokonano bez udziału spółki, co nie pozwoliło jej odnieść się do stanowiska Izby, a także treści i metodologii wycen. Ale stadion już stoi. I można na nim grać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane