Powstaje polska dolina bankowa

opublikowano: 24-09-2017, 22:00

Nareszcie jest od dawna zapowiadana i długo oczekiwana decyzja JP Morgana. To sukces Polski

Największa inwestycja w sektorze nowoczesnych usług biznesowych w Polsce staje się faktem. We wtorek o 9 rano podczas konferencji w Ministerstwie Rozwoju JP Morgan, amerykański bank inwestycyjny, ogłosi, że otwiera w Polsce centrum usług. Może zapowiedzieć utworzenie 1500 etatów, choć z wcześniejszych informacji „PB” wynika, że planuje 2500 i tyle wpisał do wniosku o grant. Bank negocjuje wynajem biura o powierzchni 30 tys. mkw., czyli przestrzeń dla 3 tys. pracowników. O decyzji poinformował w piątek wicepremier Mateusz Morawiecki. „Te żmudne, trudne rozmowy prowadzimy od wielu miesięcy, (…) klamka już zapadła i rzeczywiście największy bank inwestycyjny świata utworzy tu swoją siedzibę. W ciągu najbliższych paru lat będzie tutaj pracowało kilka tysięcy osób z kompetencjami takimi jak zarządzanie danymi, ryzykiem kredytowym, łańcuchami dostaw, czyli matematycznymi i statystycznymi, a w dużym stopniu także inżynierskimi i zarządczymi. To mnie bardzo cieszy, bo to są lepiej płatne miejsca pracy i rzeczywiście jest to ogromny sukces, (…) Mercedes w sektorze usług” — powiedział w wywiadzie dla radiowej Trójki Mateusz Morawiecki.

WSZYSCY ZADOWOLENI:  Wicepremier Mateusz Morawiecki potwierdził: JP Morgan otwiera biuro w Polsce. Pokieruje nim Sławomir Soszyński. Jacek Levernes, prezes Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych, przewiduje, że bank inwestycyjny ściągnie do Polski kolejne świetne marki ze świata finansów.
Wyświetl galerię [1/3]

WSZYSCY ZADOWOLENI:  Wicepremier Mateusz Morawiecki potwierdził: JP Morgan otwiera biuro w Polsce. Pokieruje nim Sławomir Soszyński. Jacek Levernes, prezes Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych, przewiduje, że bank inwestycyjny ściągnie do Polski kolejne świetne marki ze świata finansów. Fot. B. KOSIŃSKI-MR, PRZEMYSŁAW POKRYCKI-ARCHIWUM IDG, WM

— Przygotowywaliśmy tę inwestycję na osobistą prośbę premiera Morawieckiego, był to jeden z najbardziej ekscytujących i poufnych projektów, nad jakimi mieliśmy okazję pracować. Włożyliśmy w to olbrzymią pracę. Bardzo znaczące jest to, że w Polsce inwestuje kolejna globalna instytucja finansowa, wygraliśmy z wieloma innymi lokalizacjami w Europie. Mamy nadzieję, że za przykładem JP Morgana pójdą inne globalne banki — mówi Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Szefem polskiego oddziału jest Sławomir Soszyński, doświadczony menedżer, który otwierał m.in. centrum usług Citi, zatrudniające dziś około 5 tys. osób. Od 2015 r. pracuje jako dyrektor wykonawczy w JP Morgan Chase w Londynie i jest członkiem zarządu JP Morgan Poland Services. Na stronie JP Morgana pojawiły się ogłoszenia o poszukiwaniu pracowników na cztery stanowiska w Warszawie: dyrektora wykonawczego odpowiedzialnego za zarządzanie danymi, szefa departamentu finansowego w JP Morgan Global Service Center i dwa w dziale HR. „PB” poinformował o planach JP Morgana w styczniu. Wówczas w grę wchodziły trzy miasta w Polsce: Kraków, Warszawa i Wrocław. W kwietniu było już wiadomo, że pod uwagę brana jest tylko stolica. W maju firma opublikowała na globalnej stronie internetowej ogłoszenie o poszukiwaniu szefa działu kadr do biura w Warszawie, a latem zarejestrowała spółkę. Jacek Levernes, prezes Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych, uważa, że decyzja amerykańskiego banku stanie się katalizatorem kolejnych ciekawych projektów [CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT >>].

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy