Poznań inwestuje w historię

Patrycja Łuszczyk
opublikowano: 01-07-2018, 22:00

Muzeum Powstania Wielkopolskiego do 2023 r. ma mieć nową siedzibę. Inwestycja pochłonie 150 mln zł.

Władze Poznania i Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, wybrali ponad hektarową miejską działkę na nową siedzibę Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

— Obecnie Muzeum Powstania Wielkopolskiego, mimo nowej i ciekawej ekspozycji, nie jest miejscem, gdzie można wyczerpująco zaprezentować największy zwycięski zryw w historii Polski. Stąd pomysł na nową siedzibę, w której w nowoczesny sposób opowiemy jego historię. 150 mln zł przeznaczonych na tę inwestycję może wydawać się dużą kwotą, ale nie zostaniemy z tym sami. Mamy wstępne deklaracje rządu, że tego typu inwestycje będą wspierane — mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Władze miasta podkreślają również znaczenie nowej lokalizacji. Wybór miejsca na Wzgórzu św. Wojciecha ułatwiły kwestie historyczne — znajduje się ono wewnątrz XIX-wiecznego pierścienia fortyfikacyjnego i na szlaku do Parku Cytadela, a dodatkowo oddalone jest o zaledwie 1 km od Starego Rynku. 150 mln zł zostanie przeznaczone na przygotowanie terenu, budowę obiektu o powierzchni 10 tys. mkw. oraz jego wyposażenie. Zgodnie z założeniami, jedna trzecia powierzchni budynku ma zostać oddana pod stałą wystawę, nad którą zespół specjalistów pracuje już od 2016 r.

— Będzie ona przedstawiać historię Powstania Wielkopolskiego 1918-19 wraz z jego przyczynami, uwarunkowaniami i skutkami. W nowej siedzibie chcemy skoncentrować się nie tylko na wyjaśnieniu, jak Polacy odnieśli zwycięstwo, ale również pokazać, czego doświadczyli pod zaborem pruskim — zapowiada Tomasz Łęcki.

Pozostałą część budynku będą stanowić biura pracowników merytorycznych i administracji, magazyny i pracownie konserwacji zbiorów, biblioteka oraz sala konferencyjna i sale do działań edukacyjnych. Konkurs na projekt niebawem zostanie ogłoszony. Władze miasta liczą, że na początku 2019 r. będzie można przystąpić do prac budowlanych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, otwarcie nastąpi w 2023 r. Władze miasta szacują, że nowy obiekt może odwiedzać nawet 100 tys. osób rocznie. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Poznań inwestuje w historię