Poznańskie BPK szuka inwestora branżowego

Marek Loos
opublikowano: 30-01-2001, 00:00

Poznańskie BPK szuka inwestora branżowego

Jedynym wyjściem dla firmy jest przeprowadzenie prywatyzacji bezpośredniej

Mimo prowadzonych od ubiegłego roku negocjacji z 2 firmami, do tej pory nie udało się znaleźć inwestora dla Biura Projektów Kolejowych w Poznaniu. Firma jest w grupie 6 wielkopolskich przedsiębiorstw, które są najbardziej zaawansowane w przygotowaniach do prywatyzacji.

Biuro Projektów Kolejowych z Poznania jest jedną z 6 firm regionu gotowych do sprywatyzowania. Są wśród nich Zakłady Systemów Automatyki Meramont z Poznania, Centrala Nasienna z Obornik Wlkp., Poznańskie Biuro Projektów Budownictwa Przemysłowego Projprzem, Agroma z Kalisza, Skamo z Nowych Skalmierzyc. Według Mieczysława Szymańskiego, dyrektora BPK, prywatyzacja przedsiębiorstwa zakończy się w tym roku, a inwestorem powinna być firma z tej samej branży. Pozwoliłoby to BPK rozwijać się w dziedzinie projektowania.

Potrzebny program

— Realizację tych zadań najlepiej gwarantuje prywatyzacja bezpośrednia, polegająca na wniesieniu przedsiębiorstwa do spółki. Jesteśmy firmą dochodową, więc prywatyzacja nie jest dla nas ratunkiem przed upadkiem — mówi Mieczysław Szymański.

Jego zdaniem, nowy inwestor powinien wejść do spółki z kapitałem rzędu 1 mln zł. Zostałby on wykorzystany głównie na zakup oprogramowania do zarządzania projektami. Umożliwia ono wgląd w projekty w trakcie ich wykonywania przez każdego z inżynierów branżowych oraz kierownika projektu i generalnego projektanta.

— Tego typu oprogramowanie pozwala na zaoszczędzenie czasu zużywanego dotychczas na zebrania zwoływane dla zapoznania się ze stanem prac i problemami, jakie napotykają inżynierowie — twierdzi Mieczysław Szymański.

3 lata przygotowań

BPK przygotowuje się do prywatyzacji już od 3 lat. Dokumenty prywatyzacyjne w ramach obsługi Programu Wspomagania Inicjatyw Prywatyzacyjnych przygotowało konsorcjum złożone z firm Frąckowiak & Partnerzy z Poznania i BAA z Warszawy. Z analizy wynikało, że przedsiębiorstwo nie pasuje do prywatyzacji pośredniej, ponieważ jest to średniej wielkości firma, której nie stać na przygotowanie kosztownej emisji akcji.

Zdaniem przedstawicieli BPK, z uwagi na dość duże aktywa przedsiębiorstwa, które jest np. właścicielem budynku siedziby firmy wraz z gruntem, nie wskazane jest zawiązanie spółki pracowniczej i przekazanie majątku pracownikom w leasing.

— Dla przyszłych właścicieli zbyt duże byłyby obciążenia związane z tym majątkiem, a różne grupy interesów wśród rozproszonych właścicieli nie pozwalałyby efektywnie zarządzać firmą. Baliśmy się również sprzedaży przedsiębiorstwa inwestorowi w całości, ze względu na możliwość zakupu, kończącego się likwidacją kupionej firmy i przejęciem jej rynków zbytu — tłumaczy Mieczysław Szymański.

W związku z tym, jedynym wyjściem jest prywatyzacja bezpośrednia, która została zaakceptowana przez wojewodę wielkopolskiego. W maju 2000 roku ukazało się w prasie zaproszenie skierowane do ewentualnych inwestorów. Zgłosiły się 4 firmy. Do dzisiaj toczą się negocjacje z 2 przedsiębiorstwami.

BPK ma ISO 9001

Biuro Projektów Kolejowych zostało utworzono w 1952 r., w celu wykonywania projektów dla PKP. Obecnie firma zajmuje się kompleksową obsługą inwestycji budownictwa komunikacyjnego. Wykonuje m.in. opracowania dokumentacji projektowej linii, stacji i bocznic kolejowych, linii tramwajowych, dróg, ulic, przejazdów, drogowych i kolejowych mostów, wiaduktów, tuneli i przepustów oraz urządzeń łączności przewodowej i radiowej, urządzeń elektroenergetycznych budynków stacji kolejowych i zajezdni tramwajowych.

Firma zatrudnia 85 osób, w tym 40 osób na stanowiskach starszych projektantów, weryfikatorów i rzeczoznawców. W 2000 r. BPK otrzymało certyfikat systemu zapewnienia jakości ISO 9001.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Loos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Poznańskie BPK szuka inwestora branżowego