Pożyczka leasingowa online

opublikowano: 02-09-2018, 22:00

Siemens Finance znalazł sposób na to, żeby niektóre umowy zawierać zdalnie. Na początek taką ofertę ma dla branży medycznej.

Umowę leasingu regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Musi ona być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności. Dlatego leasingodawcom niełatwo zaproponować usługę w 100 proc. online. Siemens Finance postanowił się wyłamać i właśnie wprowadził do oferty pożyczkę leasingową, którą można zawrzeć zdalnie.

Do tej pory jej uzyskanie wiązało się z koniecznością umówienia na spotkanie z przedstawicielem firmy udzielającej finansowania bądź kurierem. Zawarcie umowy przez internet jest możliwe dzięki wprowadzeniu podpisu elektronicznego weryfikowanego SMS-em. Odpowiedni system dostarczyło Autenti, platforma do autoryzacji dokumentów i zawierania umów przez internet. Z rozwiązania w Siemens Finance mogą skorzystać na razie tylko przedstawiciele branży medycznej, ale w przyszłości firma planuje rozszerzyć je na inne sektory.

Maksymalna kwota takiej pożyczki to 200 tys. zł. Aby ją zaciągnąć, przedsiębiorca potrzebuje dostępu do poczty elektronicznej i telefonu. Procedura rozpoczyna się od tego, że na swój adres mailowy dostaje on link do platformy Autenti, gdzie znajduje się zabezpieczona przed edycją umowa. Po jej weryfikacji i sprawdzeniu danych firmowych wystarczy wpisać kod weryfikacyjny otrzymany SMSem, a następnie podpisać umowę, klikając przycisk „Podpisz”. Taki dokument wraca do Siemens Finance, który także go podpisuje.

Następnie leasingodawca upewnia się, czy dostawca sprzętu dysponuje odpowiednią maszyną. Po pozytywnej weryfikacji i wystawieniu faktury, na jego konto są przelewane pieniądze. Zabezpieczeniem pożyczki jest kupowane urządzenie.

Siemiens Finanace zwaca też uwage, że w systemie dostarczanym przez Autenti do uwierzytelniania dokumentów nie jest potrzebny specjalny zestaw do e-podpisu ani dedykowane oprogramowanie komputerowe. Cała procedura jest realizowana przez przeglądarkę internetową i telefon komórkowy. Formalności związane z zawarciem umowy mają zajmować kilka minut, a do kilkudziesięciu cały proces przyznania finansowania.

— Czas jest dla lekarzy bardzo ważny. Dzięki uproszczeniu procedury i przeniesieniu całości formalności do online, będą mogli zawrzeć umowę z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. Miesięcznie zawieramy kilkadziesiąt umów finansowania z firmami medycznymi. Szacujemy, że dzięki nowym rozwiązaniom zdecydowana większość będzie podpisywana elektronicznie — mówi Tomasz Szyszka, menedżer Siemens Finance.

— Dzięki zastosowaniu cyfrowych metod autoryzacji, podpis elektroniczny zapewnia identyfikację osoby podpisującej umowę. Informatyczne rozwiązania uniemożliwiają zmianę uzgodnionej wcześniej treści oraz dają możliwość sprawdzenia w dowolnym czasie, czy dany dokument jest autentyczny — wtóruje mu Grzegorz Wójcik, prezes Autenti.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane