Praca w biurze odchodzi do lamusa

opublikowano: 23-01-2018, 22:00

W niedalekiej przyszłości osób pracujących zdalnie ma być więcej niż tych, którzy wykonują obowiązki w siedzibie firmy.

Zdaniem 5 tys. przedsiębiorców przebadanych przez firmę Virgin Media Business już za 5 lat nawet 60 proc. pracowników będą stanowić osoby pracujące w domu bądź innym miejscu, które nie przypomina stereotypowego biura. Przyczyna? Nowoczesne technologie, które sprawiają, że wszystko, co jest nam potrzebne do pracy, możemy zmieścić nawet w kieszeni czy teczce.

— Nie ulega wątpliwości, że w najbliższej przyszłości będziemy mieli do czynienia z rosnącą popularnością pracy zdalnej. Ma to bezpośredni związek ze zmianami społecznymi, wejściem na rynek nowego pokolenia pracowników wychowanych w erze nieprzerwanego dostępu do informacji, a także cyfrową transformacją przedsiębiorstw. Przenoszą one przynajmniej część zasobów i procesów biznesowych do środowisk chmurowych, które umożliwiają całodobowy dostęp do zasobów firmowych z dowolnego miejsca na ziemi, z poziomu smartfona, notebooka czy tabletu, znosząc jednocześnie potrzebę inwestowania w budowę własnej infrastruktury IT — zwraca uwagę Monika Jaśkielewicz, menedżer ds. HR z Atmana.

Analizując sytuację na rodzimym rynku — również wśród Polaków widać duże zamiłowanie do pracy zdalnej. Już 57 proc. rodaków chciałoby wykonywać obowiązki w takim modelu, zaś aż 81 proc. samodzielnie decydować o czasie swojej pracy — wynika z badania „Praca zdalna jestem na TAK” zrealizowanego przez Instytut Kantar Public.

— Atrakcyjność pracodawców jest coraz bardziej zależna od oferowanej elastyczności. Dostrzegając ten trend, firmy powinny być otwarte na pracę zdalną na stanowiskach, których specyfika nie wymaga bezpośredniej, osobistej interakcji z klientami lub współpracownikami — komentuje Monika Jaśkielewicz. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane