Praca w domu bardziej efektywna

opublikowano: 21-03-2017, 22:00

Obowiązki zawodowe lubimy wykonywać w dobrej atmosferze, kiedy nie czujemy presji. Dlatego na popularności zyskuje tzw. home office.

Czy Polacy są już gotowi na zmieniające się na całym świecie modele pracy? W jaki sposób chcieliby wykonywać swoje obowiązki zawodowe? Okazuje się, że aż 58 proc. zatrudnionych wciąż prezentuje tradycyjną postawę dotyczącą miejsca i sposobów pracy, jednak z drugiej strony aż 42 proc. jest zwolennikami nowoczesnych modeli zatrudnienia — wynika z badania Kantar TNS Polska na zlecenie Brain Embassy. Innowacyjne podejście prezentują osoby, które preferują elastyczne godziny pracy, a co za tym idzie, same wybierają, gdzie i jak długo będą danego dnia wykonywać swoje zawodowe obowiązki. W tej grupie wyraźnie widać zatarcie się granicy między życiem zawodowym a prywatnym. Często zdarza im się pracować w czasie wolnym oraz w weekendy. Z drugiej strony przyznają się do tego, że w czasie przeznaczonym na pracę załatwiają swoje prywatne sprawy.

Nie tylko przy biurku

Pracownicy coraz rzadziej przywiązują się do miejsca, w którym pracują — więcej niż co drugi Polak byłby skłonny zmienić swoje biuro. Najliczniejszą grupą deklarującą takową chęć są osoby między 25. a 40. rokiem życia (64 proc.). Z drugiej strony aż 77 proc. osób chciałoby mieć swoje stałe biurko wraz z laptopem, lampką i ergonomicznymkrzesłem. Co ciekawe, im młodsi respondenci, tym częstsze wskazanie potrzeby wygodnego fotela z podnóżkiem — tę odpowiedź wybrało aż 23 proc. osób w wieku 25-30 lat, a zaledwie 11 proc. w grupie 50+. — Biuro odpowiadające potrzebom osób wybierających nowoczesny model pracy musi być przestrzenią inspirującą, pobudzającą do działania, a jednocześnie miejscem, w którym mogą przenikać się różne branże i światy korporacji, freelancerów czy start- -upów — zauważa Adam Lis z Brain Embassy.

Większa produktywność

Na popularności zyskuje też tzw. home office, czyli praca z domu. Obecnie ponad jednej trzeciej badanych zdarza się w ten sposób wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Ci pozostający w mieszkaniach najchętniej rozpoczynaliby swój dzień pracy o godz. 10. Pozostali o siódmej bądź ósmej rano (67 proc.). Jeżeli chodzi o efektywność, więcej niż co drugi badany deklaruje, że jest produktywny zaledwie 4-6 godz. w ciągu dnia. Co ciekawe, wybierający nowoczesny model pracy twierdzą, że są w stanie przepracować efektywnie aż 8 godz. dziennie, czyli aż trzy razy dłużej niż przy tradycyjnym sposobie pracy.

Największą wydajność w pracy większość osób osiąga dzięki dobrze sprecyzowanemu zadaniu do wykonania (65 proc.). Innymi aspektami są możliwość wyznaczania sobie samemu tempa pracy (61 proc.) oraz praca w lubianym przez siebie zespole (50 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu