Pracownicze akcje dołują notowania walorów KGHM

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 08-07-1999, 00:00

Pracownicze akcje dołują notowania walorów KGHM

Warszawska giełda od kilku dni bombardowana jest optymistycznymi prognozami dotyczącymi przebiegu notowań w drugim półroczu. Coraz większa liczba analityków skłania się ku tezie, że dość dobre podstawy makroekonomiczne naszej gospodarki, istotnie wpłyną na zwiększenie zainteresowania naszym parkietem ze strony zagranicznego kapitału. Szczególną aktywnością powinni wykazywać się przede wszystkim inwestorzy strategiczni, którzy już od dłuższego czasu spoglądają na niektóre spółki z branży telekomunikacyjnej, budowlanej i wybrane banki. Tych ostatnich pozostało co prawda niewiele, ale kto wie, czy w takim wypadku nie czekają nas wrogie przejęcia lub fuzje.

DUŻO JEDNAK zależeć będzie od sytuacji na pozostałych rynkach akcji, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Na szczęście, na razie nic nie zapowiada, by amerykańska gospodarka mogła się załamać. Tym samym, analitycy sądzą, że w dalszym ciągu będzie ona traktowana jako koło napędowe dla całej światowej gospodarki. Skorzystają na tym oczywiście rynki akcji, na których kursy powinny dalej piąć się w górę.

NA NASZYM podwórku niepokojące są natomiast doniesienia na temat kształtowania się deficytu budżetowego. Osiągnął on już blisko 90 proc. zaplanowanej na ten rok kwoty, co zdaniem niektórych przedstawicieli RPP może grozić podniesieniem stóp procentowych. Analitycy jednak nie spodziewają się, by do tego doszło, wskazując, że kolejne miesiące przyniosą znaczną poprawę finansów państwa. Na razie jednak mamy do czynienia z przybierającą na sile korektą poprzednich wzrostów. Patrząc na rynek, można odnieść wrażenie, że służy ona głównie przebudowie portfeli, co zresztą sugerują obroty. Wczoraj ich wartość przekroczyła poziom 300 mln zł, a co warte podkreślenia, ujawnił się przy tym duży popyt.

NAJWAŻNIEJSZYM wydarzeniem wczorajszej sesji było zapewne wprowadzenie do obrotu prawie 30 mln darmowych akcji KGHM. Jak można się było spodziewać, większość posiadaczy tych walorów od razu przystąpiła do ich spieniężania, co doprowadziło do maksymalnego spadku kursu.

ŚRODOWE notowania mogły za to zadowolić posiadaczy akcji Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. Rynek tych papierów zanotował wczoraj wzrost, a indeks NIF wzrósł do 67,9 pkt. Z przeprowadzonych ankiet wynika, że do końca lipca powinien on osiągnąć poziom powyżej 71 pkt. W ciągu kolejnych miesięcy przewidują oni stabilizację notowań i prognozują na koniec roku wzrost wartości o kolejne 10 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Pracownicze akcje dołują notowania walorów KGHM