Pracownik może zażądać wydania legitymacji

Joanna Inorowicz
opublikowano: 05-09-2005, 00:00

Każdy pracownik etatowy powinien otrzymać dokument potwierdzający, że firma płaci za niego składki ZUS.

Do naszego czytelnika, przedsiębiorcy ze Szczecina, zgłosił się pracownik chcący odebrać legitymację ubezpieczeniową — okazało się, że tylko na jej podstawie przyjmie go lekarz. — Czy pracodawca ma obowiązek wydania takiego dokumentu? A może wystarczy tylko zaświadczenie o opłaconej składce? — zapytał nas właściciel firmy.

Obowiązkowy dokument

„Każdemu nowo przyjętemu pracownikowi (...) zakład pracy obowiązany jest wydać ją niezwłocznie po przyjęciu pracownika do pracy” — czytamy na druku wniosku o wydanie legitymacji ubezpieczeniowej dla zatrudnionego. Oznacza to, że obowiązek wydania legitymacji ciąży na pracodawcy. Skąd ją wziąć?

Po książeczki pracodawca musi udać się do odpowiedniego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie otrzyma je na podstawie wniosku. Każda ma numer serii i jest drukiem ścisłego zarachowania. O prowadzenie ewidencji legitymacji ubezpieczeniowych musi dbać pracodawca. Od stycznia 2006 r. dowodem opłacania składek będzie karta ubezpieczenia, którą wydawać będą wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak zgodnie z ustawą z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, do tego czasu dokumentem potwierdzającym prawo do świadczeń zdrowotnych jest „każdy dokument, który potwierdza takie uprawnienia (...), a w szczególności dokument potwierdzający opłacenie składek”, czyli druk ZUS RMUA wydawany przez pracodawcę lub właśnie legitymacja ubezpieczeniowa wraz z aktualnym wpisem i pieczątką.

Legitymację — by była ważna — należy stemplować co miesiąc.

Albo jedno, albo drugie

Sprawdziliśmy, jakich dokumentów od etatowych pracowników wymagają warszawskie szpitale i przychodnie. W większości z nich wystarczy aktualna — czyli poświadczona przez pracodawcę pieczątką i podpisem nie wcześniej niż przed 30 dniami — legitymacja ubezpieczeniowa pracownika. Jeżeli pracownik jej nie ma, może wylegitymować się ostatnim drukiem miesięcznego raportu dla osoby ubezpieczonej — ZUS RMUA. Niektóre przychodnie — w obawie przed nieuczciwymi pracodawcami, którzy przybijają pieczątki w legitymacjach pracowników nie opłacając składek na ubezpieczenie zdrowotne — wymagają jednak zarówno legitymacji ubezpieczeniowej, jak i druku RMUA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Inorowicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu