Prestiż mieszka w odnowionej kamienicy

Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 06-09-2011, 00:00

Lokal w odrestaurowanej kamienicy to dobro luksusowe, na które mogą sobie pozwolić nieliczni.

Cena apartamentów rekompensuje trudności związane z rewitalizacją

Lokal w odrestaurowanej kamienicy to dobro luksusowe, na które mogą sobie pozwolić nieliczni.

Pod względem liczby historycznych budynków mieszkalnych Polska na tle innych państw europejskich wypada blado. Dlatego rewitalizacja przedwojennych obiektów to dla deweloperów prawdziwe wyzwanie.

Przeszkody

Przede wszystkim wiele kamienic nie ma ugruntowanej pozycji prawnej.

— Na mocy dekretu Bieruta z 1945 r. państwo odebrało prywatnym właścicielom ich kamienice, dokonując w nich komunalnego kwaterunku. Po latach rozkwita biznes polegający na skupowaniu roszczeń i dochodzeniu własności przed sądem. Sprawy takie niejednokrotnie są skomplikowane, głównie z racji niedostatku dokumentów jednoznacznie określających właściciela, jak również rozproszenia spadkobierców — mówi Jan Lubomirski-Lanckoroński, prezes spółki Euro Invest.

Kolejną barierą są wymagania konserwatora zabytków. Szybkie uzyskanie zgody na remont kamienicy graniczy z cudem.

— W przypadku dużej grupy takich budynków remont, albo przebudowa muszą być poprzedzone zgodą konserwatora zabytków. Taka sytuacja sprawia, że wiele kamienic niszczeje, przez lata nie mogąc doczekać się renowacji. Kiepski stan techniczny tego rodzaju zabudowy oznacza, że potencjalny inwestor do ceny zakupu musi bardzo często doliczyć jeszcze koszty remontu — podkreśla Jarosław Skoczeń z agencji nieruchomości Emmerson.

Na trudności ze zdobyciem pozwolenia narzekają także zagraniczni deweloperzy działający w Polsce.

— W Londynie procedury wydawania pozwoleń na odrestaurowanie budynków są o wiele prostsze. Zabierają mniej czasu, ich kryteria są bardzo przejrzyste, a konserwatorzy zabytków są partnerami dla inwestorów — twierdzi Martin Gutaj, prezes spółki Martinisation Poland, która zajmuje się luksusowym wykańczaniem domów i apartamentów na rynku angielskim i polskim.

Popyt zachęca

Mimo trudności związanych z remontem kamienic, chętnych na podjęcie się tego wyzwania nie brakuje. Bowiem korzyści ze sprzedaży biur lub apartamentów w zabytkowych budynkach wynagradzają wszystkie wysiłki.

— Mimo że Warszawa ma do zaoferowania coraz więcej apartamentowców najwyższej klasy, to jednak stuletnie, czterometrowej wysokości mieszkania są wyznacznikiem przynależności do prawdziwej burżuazji — twierdzi Jan Lubomirski-Lanckoroński.

— Apartamentów w starych i odrestaurowanych kamienicach poszukuje grupa bardziej świadomych klientów, którzy obserwują trendy światowe i chcą mieszkać w wyjątkowym miejscu. To właśnie ich upodobania w dużym stopniu wpływają na podaż w segmencie nieruchomości ekskluzywnych — uważa Martin Gutaj.

Dla najbogatszych

Mimo że Warszawie daleko jeszcze do Londynu, Martin Gutaj zauważa, że Polacy są coraz bardziej wymagający i chętniej poszukują oryginalnych aranżacji. Spółka Martinisation Poland niebawem rozpocznie remont kamienicy na Starym Żoliborzu w Warszawie. Na zakup ekskluzywnie wykończonego apartamentu będą mogli pozwolić sobie nieliczni, bo cena za mkw. ma wynosić aż 60 tys. zł.

O wiele niższe stawki oferują tradycyjni deweloperzy. Przykładowo, średnio za mkw. w odnowionej kamienicy Szansera przy Koszykowej 69 w Warszawie trzeba zapłacić prawie 12 tys. zł brutto. Mniej wydadzą chętni na zakup mieszkania w lubelskiej kamienicy Misjonarskiej, mieszkanie o powierzchni 45 mkw. kosztuje około 350 tys. zł.

— Apartamenty w zabytkowych kamienicach kupowane są zazwyczaj na własne potrzeby, jednak ich właściciele często zdają sobie sprawę, że na wynajmie można zarobić. Zdarza się, że tego typu lokale przekształca się w biura m.in. kancelarii prawnych lub firm reklamowych. Ponadto zagraniczne korporacje chętnie wynajmują takie apartamenty dla swoich przedstawicieli — mówi Andrzej Brochocki, wspólnik zarządzający Kancelarii Brochocki Nieruchomości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy