Prezentacja obrazów zrabowanych w czasie wojny

opublikowano: 12-12-2016, 13:24

W warszawskiej Galerii Kordegarda odbędzie kolejna wystawa obrazów zrabowanych w czasie II wojny światowej, które udało się odzyskać dzięki zaangażowaniu polskich instytucji kultury. Tym razem zaprezentowane zostaną dzieła Aleksandra Gierymskiego.

Działania restytucyjne prowadzone są przez Wydział Strat Wojennych w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W wyniku prac w ostatnich latach polskim zbiorom przywrócono wiele obiektów, wśród których znajdują się dzieła dawnych mistrzów i znamienitych polskich malarzy. 

Zobacz więcej

Żydówka z pomarańczami, obraz Aleksandra Gierymskiego.

Pierwszym pokazywanym dziełem prezentowanym w ramach cyklu ekspozycji Utracone-Odzyskane w Galerii Kordegarda był obraz Francesco Lazzaro Guardiego pt. Schody Gigantów na dziedzińcu Pałacu Dożów (lata 70. XVIII w., olej), następnie prezentowano Murzynkę pędzla Anny Bilińskiej-Bohdanowicz (1884, olej/płótno). 

Od 14 grudnia 2016 r. do 8 stycznia 2017 r. odbywać się będzie ekspozycja prac Aleksandra Gierymskiego, w ramach której pokazane zostaną trzy dzieła: Żydówka z pomarańczami (1880-1881, olej/płótno), Popiersie mężczyzny w renesansowym stroju (1882, olej/deska mahoniowa) oraz Chłopiec w słońcu (ok. 1895, olej/płótno). Prace wypożyczone zostaną z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Narodowego we Wrocławiu.    

Aleksander Gierymski urodził się w Warszawie w 1850 r. Jego starszym bratem był słynny polski malarz Maksymilian Gierymski. Ewa Micke z Muzeum Narodowego w Warszawie pisała o artyście:
- Jako jeden z nielicznych dziewiętnastowiecznych artystów polskich, przez całe życie pozostawał w centrum zagadnień nurtujących ówczesną sztukę europejską. Niedoceniany w polskim środowisku artystycznym, dziesiątki lat spędził za granicą – w Monachium, Rzymie i Paryżu. Często podejmował podróże w poszukiwaniu nowych wrażeń, nowych impulsów twórczych.

Twórca zmarł w Rzymie w 1901 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu