Prezes ARP chce spróbować sił w miedzi

Kandydatem na prezesa miedziowego KGHM jest Marcin Chludziński, obecny szef Agencji Rozwoju Przemysłu.

W minioną sobotę, o godz. 12 w południe, minął termin zgłaszania kandydatur na stanowisko prezesa i czterech wiceprezesów KGHM do spraw: finansowych, rozwoju, produkcji oraz aktywów zagranicznych.

Marcin Chludziński był wieloletnim prezesem Fundacji Republikańskiej. Jest jej współfundatorem, obok Przemysława Wiplera i Henryka Baranowskiego, prezesa energetycznej PGE.
Zobacz więcej

REPUBLIKANIN PREZESEM:

Marcin Chludziński był wieloletnim prezesem Fundacji Republikańskiej. Jest jej współfundatorem, obok Przemysława Wiplera i Henryka Baranowskiego, prezesa energetycznej PGE. Fot. GK

Z naszych informacji wynika, że na stanowisko prezesa miedziowego koncernu, kontrolowanego przez państwo, zgłosił się Marcin Chludziński, obecnie prezes Agencji Rozwoju Przemysłu. Nie udało nam się z nim wczoraj skontaktować, ale informację potwierdziliśmy w dwóch innych źródłach.

Rada ceni kandydata

Marcin Chludziński zarządza ARP od stycznia 2016 r., w tym samym czasie rozpoczął pracę w radzie nadzorczej PZU. Wiosną 2017 r. został oddelegowany do pracy jako prezes tego państwowego ubezpieczyciela — był to okres walki o wpływy pomiędzy Mateuszem Morawieckim, wówczas wicepremierem, a Beatą Szydło, wtedy premierem, współdziałającą ze Zbigniewem Ziobrą, ministrem sprawiedliwości. Wcześniej, w latach 2011-15, Marcin Chludziński był szefem Fundacji Republikańskiej, której jest współfundatorem.

Chludziński był typowany na prezesa KGHM już przy okazji poprzedniego konkursu, ogłoszonego w marcu, po odwołaniu Radosława Łabędzkiego-Domagalskiego. Pozytywnie na temat jego kandydatury wypowiadali się wówczas członkowie rady nadzorczej KGHM. Ostatecznie prezes ARP nie złożył papierów, a konkurs na początku kwietnia unieważniono.

Nie udało nam się dowiedzieć, kto poza Marcinem Chludzińskim kandyduje na stanowisko prezesa KGHM. Spółka odmówiła podania informacji, ilu kandydatów zgłosiło się na poszczególne stanowiska.

Średnio po dziesięć

Nasi rozmówcy wskazują, że na stanowisko jednego z wiceprezesów zgłosił się Miłosz Stanisławski, były radny PiS na warszawskim Targówku, a obecnie członek rady nadzorczej Polskiej Grupy Górniczej. W poprzednim konkursie ubiegał się o stanowisko szefa KGHM.

Co zaskakujące, swojej kandydatury w ogóle nie zgłosił Rafał Pawełczak, obecny p.o. prezesa KGHM. W poprzednim konkursie wydawał się faworytem, w obecnym też wiele osób wskazywało na jego szanse. Wrażenie jego siły wzmacniał rozmach, z którym wprowadzał w ostatnich tygodniach zmiany kadrowe w spółkach zależnych.

Nie zgłosił się też, według naszych rozmówców, Stefan Świątkowski, obecnie wiceprezes ds. finansowych. O stanowisko jednego z wiceprezesów ubiega się natomiast Ryszard Jaśkowski, obecnie członek zarządu KGHM.

Przy okazji poprzedniego konkursu rada nadzorcza KGHM podała, że na dwa stanowiska, prezesa i wiceprezesa ds. aktywów zagranicznych, zgłosiło się, odpowiednio, 30 i 20 kandydatów. Teraz, jak usłyszeliśmy, na pięć stanowisk kandydatów jest „średnio po dziesięciu”.

Rozmowy kwalifikacyjne zaplanowano na 21-22 czerwca. Można się spodziewać, że wybór zostanie ogłoszony do 26 czerwca, bo wtedy zbierze się walne zgromadzenie. Z dniem jego zakończenia wygaśnie mandat i kadencja obecnych władz spółki.

Klucz do partii

KGHM nie ma prezesa od 10 marca, bo wtedy odwołano Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego. Były prezes uchodził za człowieka Mariusza Kamińskiego, ministra i koordynatora służb specjalnych. Stracił stanowisko, bo do głosu doszli Krzysztof Tchórzewski, minister energii, i Adam Lipiński, wiceprezes PiS, związany z Wrocławiem (KGHM ma siedzibę w pobliskiej Legnicy). Poprzedni konkurs unieważniono, bo ci dwaj politycy nie doszli do porozumienia w kwestii stref wpływów w KGHM.

Według naszych rozmówców, Marcin Chludziński ma dobre kontakty z Adamem Lipińskim, wiceprezesem PiS i szefem wrocławskich struktur tej partii. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu