Czytasz dzięki

Prezes Kochalski ma powody do uCIECHy

Artur Szymański
opublikowano: 20-06-2007, 00:00

Druga sesja tygodnia — podobnie jak pierwsza — zakończyła się dla indeksu największych spółek pod kreską. Spadek był jednak mniejsza niż w poniedziałek — WIG20 zniżkował tylko o 0,21 proc. W dwa dni indeks oddał tylko połowę piątkowego dorobku. Na razie nie ma się czym przejmować. Wyraźny spadek obrotów świadczy o tym, że wśród graczy panuje olimpijski spokój. Wtorkowy handel akcjami blue chipów podsumowano na 785 mln zł. To o 35 proc. wiecej niż w poniedziałek, ale dużo mniej niż podczas piątkowych zakupów (1,93 mld zł). Mamy więc na razie do czynienia z płytką, niegroźną korektą.

Przystanku nie robią natomiast akcjonariusze małych i średnich spółek. sWIG80 i mWIG40 zyskały na wartości po 0,9 proc. Pierwszy wskaźnik poprawił rekord czwarty raz z kolei. Drugi jest coraz bliżej szczytu. Indeks średniaków zakończył wtorkową sesję drugim w historii pułapem 5647,82 pkt. Wyżej o 12,82 pkt był tylko w Dzień Dziecka. Osiem spółek zdrożało o ponad 10 proc., a szesnaście zwyżkowało o ponad 5 proc. Liderem wtorkowego wyścigu został Ciech z 14,1-procentowym dorobkiem. Na finiszu za jedną akcję chemicznej spółki płacono rekordowo dużo — 164 zł.

Przypomnijmy, że Ciech to faworyt analityków ankietowanych przez „Puls Biznesu” na początku 2007 r. Kto uwierzył opiniom specjalistów i został akcjonariuszem przedsiębiorstwa na początku stycznia, jest obecnie bogatszy o 156 proc. To na pewno jeden z sukcesów prezesa spółki Mirosława Kochalskiego. Warto przypomnieć, że rynek podchodził do niego z rezerwą, bo uważał zmiany za polityczne. Teraz powoli o tym zapomina. Najlepszą inwestycją roku jest MCI z wynikiem 274,2 proc. Po piętach funduszowi depczą Polna, Mostostal Zabrze i Polnord, które dały zarobić po ponad 250 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane