Górnicy z kopalni wytypowanych do likwidacji są na bieżąco informowani przez zarząd Kompanii Węglowej o restrukturyzacji, przysługujących im gwarancjach, pakiecie osłon socjalnych – informuje resort gospodarki. Na dowód tego resort przedstawia list, jaki prezes KW wystosował w czwartek do górników. Oto jegotreść:
Szanowni górnicy
Decyzję o wygaszaniu wydobycia w kopalni, w której jesteś zatrudniony, Zarząd podjął z powodu bardzo trudnej sytuacji finansowej Kompanii Węglowej i spadku zapotrzebowania na węgiel kamienny. Tylko w ten sposób możemy uratować miejsca pracy w górnictwie.
Węgla wydobywamy za dużo i to przy zbyt wysokich kosztach. Straty rosną. Musimy regulować nasze zobowiązania. Nam nikt i nic nie sprzeda za darmo.
Gwarantujemy zatrudnienie pracownikom dołowym i przeróbki mechanicznej węgla. Znajdziecie godne miejsca pracy w kopalniach położonych jak najbliżej Waszego miejsca zamieszkania. Dołożymy wszelkich starań by proces alokacji do innych kopalń Kompanii Węglowej był dla Was jak najmniej uciążliwy.
Zapewniamy świadczenia górnicze oraz stypendia na przekwalifikowanie i pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Po raz pierwszy z pakietu aktywizująco-adaptacyjnego będą mogli skorzystać pracownicy powierzchni.
Propozycje te zaakceptował już rząd, a niebawem projekt ustawy górniczej wejdzie pod obrady Sejmu. Po akceptacji ustawy przez parlament od stycznia 2004 roku rozpocznie się jej realizacja. Stwarza ona szansę uzyskania przez Kompanię poprawy wyników finansowych. To ostatni moment, by wykorzystać daną górnictwu szansę i pieniądze z budżetu państwa, które zapewnia rząd na realizację reformy branży.
Dołożę wszelkich starań, by ów niełatwy przecież proces restrukturyzacji górnictwa zakończył się sukcesem. Chciałbym właśnie w Was mieć sojuszników w realizacji tych zadań, gdyż bez Waszej pomocy i zrozumienia niemożliwa będzie reforma górnictwa. A przecież od wspólnego sukcesu będzie zależał byt naszych rodzin.
Szczęść Boże
Prezes Zarządu Kompanii Węglowej S.A.
Maksymilian Klank