Prezes Lotosu: Psychologia przeważa nad rozumem

KZ
opublikowano: 04-02-2009, 11:58

Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos, uważa, że notowania akcji spółki odbiegają od jakichkolwiek rozsądnych kryteriów wyceny, a czynniki psychologiczne przeważają nad racjonalnymi. Dziś kurs rafinerii mocno rośnie.

Już wczoraj walory Grupy Lotos były wyraźnie mocniejsze od rynku (ich cena na zamknięciu nie zmieniła się, WIG20 spadł o 4,78 proc.), dzięki czemu przerwana została fatalna passa dziewięciu sesji, z których tylko jedna zakończyła się symboliczną zwyżką. Dziś kupujący są w przewadze, a kurs rośnie o ok. 10 proc. Po trzech godzinach sesji obroty zbliżyły się do 5 mln zł.

Paweł Olechnowicz, prezes spółki, przekonuje, że wcześniejszy spadek (40 proc. tylko od początku roku) był nieuzasadniony.

„Ze zdumieniem i niepokojem obserwuję zachowanie polskiego rynku papierów wartościowych, na którym notowania akcji Grupy Lotos odbiegają od jakichkolwiek rozsądnych kryteriów wyceny. Czynniki psychologiczne przeważają wyraźnie nad racjonalnymi, co tworzy nieprawdziwy obraz spółki i jej działalności” – napisał Paweł Olechnowicz w komentarzu do opublikowanych dziś wstępnych wyników spółki za czwarty kwartał 2008 r. i za cały ubiegły rok.

Zgodnie z nimi, w 2008 r. strata operacyjna spółki wyniosła 190 mln zł (przy uwzględnieniu urealnienia zapasów do cen bieżących). Ze względu na wzrost kursu USD/PLN, spółka przeszacowała tez wartośc kredytów, zaciągniętych w tej walucie. Obciążyło to ubiegłoroczny wynik netto o 330 mln zł. Dodatkowo 242 mln zł strat spowodowała wycena transakcji zabezpieczających ryzyko kursu walutowego, stopy procentowej i marży rafineryjnej.

"Gdyby nie obciążenie wyniku przeceną zapasów ropy i produktów, które z mocy prawa musimy utrzymywać, rok 2008 zakończyłby się szacunkowym zyskiem operacyjnym na poziomie około 380 mln zł" - skomentował Olechnowicz.

Prezes spółki zapewnia, że sytuacja Grupy Lotos jest stabilna, a jej działalność operacyjna i inwestycyjna odbywa się bez zakłóceń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane