Prezydent Kaczyński udaje się na szczyt energetyczny do Wilna

DI, PAP
opublikowano: 09-10-2007, 16:50

Prezydent Lech Kaczyński udaje się w środę z  dwudniową wizytą do Wilna, gdzie weźmie udział w konferencji poświęconej bezpieczeństwu energetycznemu. Polska jest współorganizatorem tego wydarzenia.

Oprócz szczytu energetycznego - który jest kontynuacją spotkania w Krakowie prezydentów: Polski, Litwy, Azerbejdżanu, Gruzji i Ukrainy, jakie w maju br. zorganizował polski prezydent - w Wilnie odbędzie się forum energetyczne. W forum wezmą udział prezydenci, członkowie rządów 12 państw, wysocy urzędnicy UE i USA, eksperci i przedstawiciele spółek energetycznych.

Wśród gości oprócz prezydentów Litwy, Polski, Azerbejdżanu, Gruzji, Łotwy, Rumunii i Ukrainy, będą: unijny komisarz ds. energetyki Andris Piebalgs, zastępca sekretarza ds. energetyki USA Clay Sellas, przedstawiciele rządów Belgii, Czech, Estonii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Holandii, Francji, Słowenii, Szwecji i Turcji. Swój udział zapowiedział także przedstawiciel Kazachstanu (podobnie jak w Krakowie ze statusem specjalnego wysłannika prezydenta Nursułtana Nazarbajewa).

Zaproszenia na konferencję nie przyjął prezydent Francji Nicolas Sarkozy. W czasie trwania konferencji będzie przebywał w Rosji. W Moskwie w tych dniach będzie gościła również sekretarz stanu USA Condoleezza Rice. Rosja na wileńskiej konferencji będzie prezentowana na najniższym szczeblu. Udział w forum weźmie ambasador tego kraju na Litwie Borys Cepow.

Z informacji jakie uzyskała PAP w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wynika, że podczas środowego spotkania w Wilnie uczestnicy podsumują wyniki ponad półrocznych prac, prowadzonych między szczytami krakowskim i wileńskim. Przewidywane jest również uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy w przedłużeniu do Płocka i Gdańska ukraińskiego ropociągu Odessa - Brody.

Projekt przedłużenia ropociągu nabrał konkretnych kształtów podczas szczytu w Krakowie. Zdecydowano tam o powołaniu wspólnej firmy energetycznej, która zajęłaby się transportem kaspijskiej ropy do Europy Zachodniej.

Pod koniec września br. w Batumi nad Morzem Czarnym przedstawiciele firm energetycznych z Azerbejdżanu, Gruzji, Litwy, Polski i Ukrainy pracowali nad powołaniem spółki, która przygotuje dokumentację projektu transportu i handlu kaspijską ropą. W tym samym czasie w Tbilisi przedstawiciele rządów tych państw zgodzili się na opracowanie "Porozumienia regulującego współpracę energetyczną", które ma być podpisane na szczycie w Wilnie.

Państwowy azerski koncern paliwowy Socar ogłosił, że wiosną przyszłego roku wznowi tranzyt swojego surowca przez Gruzję do portu Supsa nad Morzem Czarnym. Skąd tankowcami można transportować azerską ropę do Odessy i dalej przedłużonym ropociągiem do Polski.

Od kilku lat istnieje polsko-ukraińska spółka Sarmatia, zajmująca się projektem Odessa-Brody. Nowa spółka, która ma się nazywać "Nowa Sarmatia", miałaby być rozszerzona o trzy kolejne państwa i kontynuować projekt Odessa-Brody-Gdańsk.

Drugiego dnia spotkania w Wilnie zaplanowano forum, podczas którego zostaną omówione m.in. kwestie dotyczące globalnych zagrożeń dla polityki energetycznej czy strategia energetyczna dla państw regionu Morza Bałtyckiego. Nieformalnym zadaniem forum, jak określają litewscy politycy, jest utworzenie frontu energetycznego przeciwko Rosji.

Wciąż nie wiadomo, czy podczas spotkania w Wilnie dojdzie do podpisania umowy o budowie tzw. mostu energetycznego między Polską a Litwą. M.in. na ten temat oraz o współpracy w odbudowie mocy w elektrowni atomowej w litewskiej Ignalinie, rozmawiali telefonicznie we wtorek prezydenci Polski i Litwy.

Według informacji przekazanych PAP przez źródło w Kancelarii Prezydenta, jeszcze we wtorek po południu trwały rozmowy na ten temat. Również we wtorek po południu minister gospodarki Litwy Vytas Navickas powiedział agencji BNS, że liczy, iż podczas spotkania w Wilnie, Polska i Litwa powołają spółkę joint venture, która zajęłaby się budową tzw. mostu energetycznego.

Realizacja tego projektu miałaby zapewnić integrację systemów elektroenergetycznych Polski i Litwy oraz wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju.

Pod koniec lipca przedstawiciele Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) i Lietuvos Energija AB podpisali w Wilnie końcowy dokument, dotyczący wykonalności połączenia systemów energetycznych Polski i Litwy. Projekt budowy tego połączenia jest na liście priorytetowych projektów UE.

Prezydenci Polski i Litwy wezmą również udział w uroczystym otwarciu nowej siedziby ambasady polskiej w Wilnie. Latem br. polskie MSZ podpisało umowę kupna od Poczty Litewskiej budynku w Wilnie przy ulicy Św. Jana 3, czyli pałacu Paców.

Powierzchnia nowej siedziby polskiej placówki, gdzie będzie się mieściła ambasada, konsulat i instytut polski, wynosi 2,5 tys. metrów kwadratowych. Znajduje się tu między innymi sala reprezentacyjna o powierzchni 300 metrów kwadratowych i duży dziedziniec, który będzie wykorzystywany w celach kulturalnych.

Pałac Paców został wzniesiony w pierwszej połowie XVII wieku. Do końca XVIII należał do rodziny Paców. Następnie nabył go wielki kanclerz litewski Aleksander Michał Sapieha. Po powstaniu listopadowym władze rosyjskie skonfiskowały pałac i przeznaczyły na siedzibę gubernatora.

Od 1912 roku w pałacu znajdowała się rosyjska szlachecka resursa. Była tu też restauracja "Russkij Mir". Po wojnie władze sowieckie przekazały budynek pracownikom łączności. Przez ostatnie 70 lat był tu Dom Kultury Łącznościowców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Prezydent Kaczyński udaje się na szczyt energetyczny do Wilna