Private banking dla firm

Materiał partnera cyklu
opublikowano: 27-06-2013, 00:00

Cykl: Usługi finansowe

W ubiegłym roku Noble Bank, jako pierwszy w Polsce, wprowadził obsługę corporate private banking — standard najwyższej klasy doradztwa w zarządzaniu prywatnym majątkiem zdecydowaliśmy się przenieść także na obsługę dla firm. Dziś oceniamy, że segment corporate może stać się jednym z najsilniejszych filarów private bankingu. Wynika to ze specyficznej historii kapitału w Polsce. Polscy multimilionerzy to w większości przedsiębiorcy — ich kapitał nie pochodzi z wielopokoleniowych, dziedziczonych fortun, ale z firm, które sami budowali i sami prowadzą. Własne biznesy ma ponad 70% naszych Klientów. Majątek prywatny przenika się tu z firmowym, spójne zarządzanie finansami w jednym miejscu ma więc ogromne znaczenie.

Czym różni się corporate private banking od oferty dla firm w bankach uniwersalnych?

Odpowiedź jest prosta: to nie zwykła usługa, sprowadzająca się do udostępnienia rachunku czy kredytu. W private bankingu patrzymy na firmę nie jak na odizolowany podmiot, ale jak na część majątku — z całym potencjałem szans i ryzyk. Mając pełen ogląd finansów Klienta, bank może zarządzać jego prywatnym portfelem inwestycyjnym oraz majątkiem firmy, osiągając efekt synergii, racjonalnie rekomendując politykę kredytową czy inwestycyjną, ale też optymalizując rozwiązania podatkowo.

Synergię wyraźnie widać na przykładzie produktów kredytowych. Dla klientów fakt, że mogą w banku nie tylko zainwestować środki, ale też pozyskać finansowanie dla swojego biznesu czy kolejnych inwestycji, ma kluczowe znaczenie. Pracujemy w oparciu o całą gamę produktów, np.: kredytowanie lokali użytkowych, inwestycji deweloperskich, finansowanie zakupu nieruchomości.

Będąc częścią szerszego majątku zarządzanego przez bank, firmy mogą liczyć na korzystniejsze rozwiązania kredytowe. Lepiej zarządzane mogą być też bieżące operacje i zyski. Dla firm, które posiadają nadwyżki środków, bank może przygotować strategie ich ulokowania, np. w formie obligacji.

Dla Klientów, których firmy prowadzą relacje z zagranicznymi partnerami, istotny będzie szereg rozwiązań związanych z produktami skarbowymi — od wymiany walutowej, przez zabezpieczenie ryzyka zmiany kursów walutowych, stóp procentowych czy cen towarów, po analizę makroekonomiczną. Corporate private banking to także consulting biznesowy, rozwiązania podatkowe, prawne etc.

MARIUSZ LATEK

Dyrektor Zarządzający, Obszar Sieci Sprzedaży Noble Banku

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera cyklu

Polecane