Profesjonalna poduszka do walk Makura Nage

opublikowano: 11-03-2014, 00:00

Japońska firma Makura Kabushikigaisha wypuściła na rynek pod koniec lutego specjalną poduszkę przeznaczoną do profesjonalnego uprawiania walki na poduszki.

Japończycy podchodzą do Makura Nage (dosłownie rzuć poduszę) — jak ten sport jest nazywany — bardzo poważnie. Powstało już Japońskie Stowarzyszenie Walki na Poduszki, rozgrywane są krajowe mistrzostwa, a jeden z producentów poduszek zaczął 28 lutego dostarczać profesjonalne narzędzia do tej gry. Specjalnie zaprojektowana poduszka wypełniona jest lateksowymi trocinami i cechuje ją odpowiednio wyważony ciężar oraz duża wytrzymałość na uderzenia.

Kosztuje 3150 JPY, czyli około 32 USD. Makura Nage, sport drużynowy początkowo rozgrywany tylko przez młodzież na wyjazdach szkolnych, z czasem dorobił się przejrzystych zasad gry. Mecze rozgrywane są na boiskach przypominających te do gry w siatkówkę, na rozłożonych tradycyjnych japońskich matach tatami. Drużyny składają się z 5 zawodników, z których każdy ma do dyspozycji poduszki oraz kołdrę, która służy jako tarcza. Zawodnik bezpośrednio trafiony poduszką drużyny przeciwnej schodzi na out.

Podczas meczów sędzia kilkakrotnie gwiżdże, |ołając „nauczyciel idzie”, co oznacza, że zawodnicy jednej z drużyn kładą się na kilkanaście sekund, symulując sen, a zawodnik ich przeciwników może w tym czasie zebrać ich poduszki. Poza Japonią sport w tym kształcie nie jest spotykany, choć Amerykanie rozgrywają podobne zawody, lecz na innych zasadach. Istnieje natomiast Międzynarodowy Dzień Walki na Poduszki obchodzony zawsze 5 kwietnia.

Tego dnia odbywają się w wielu krajach świata flash moby, podczas których ludzie na wyznaczonych placach miast urządzają niekontrolowaną bitwę na poduszki. W tym roku do rywalizacji włączy się Łódź.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Polecane