Prokom liczy na kontrakty z PZU i PKO BP

Przemek Barankiewicz
11-06-2002, 07:07

Prokom przygotowuje się do zakupów spółek niszowych. Planuje wspólne przedsięwzięcia ze Ster-Projektem i Softbankiem. Powalczy też o kontrakty dla PKO BP i PZU. Wszystko to ma pozwolić zdobyć na 2003 r. zamówienia warte aż 550 mln zł. Wiele zależy też od ugody z ZUS. Już w tym roku zysk netto spółki ma znacznie przekroczyć 100 mln zł.

Analitycy oczekują, że w drugim kwartale Prokom uzyska przychody na poziomie 195-200 mln zł, zysk operacyjny wysokości 60-65 mln zł oraz 40-45 mln zł zysku netto.

- Jeżeli uda nam się wynegocjować jeszcze w tym kwartale nowe umowy i podpisać trzecią ugodę z ZUS, wyniki kwartalne powinny być zbliżone do oczekiwań analityków - komentuje Ryszard Krauze, prezes Prokomu.

Utrzymanie rentowności firmy na zbliżonym poziomie w kolejnych kwartałach oznaczałoby dla Prokomu znaczne przekroczenie nawet najbardziej śmiałych oczekiwań analityków. Apetyt integratora rośnie także jeśli chodzi o prognozy przychodów. Spółka liczy, że że portfel zamówień na 2003 r. będzie większy niż 400 mln zł w 2002 r.

- Spodziewam się, że na koniec roku zapewnimy sobie kontrakty na 2003 r. na sumę 550 mln zł - mówi Ryszard Krauze.

Po ubiegłorocznej emisji obligacji zamiennych (za 200 mln zł) nie należy się po Prokomie spodziewać wypuszczenia na rynek kolejnych papierów dłużnych ani w tym, ani w przyszłym roku. Gdyńska spółka planuje natomiast emisję akcji dla kadry w ramach opcji menedżerskich.

- Wielkość planowanej emisji to około 5 proc. kapitału - mówi Ryszard Krauze.

2002 r. to dla Prokomu też czas konsolidacji. Spółka negocjuje przejęcie dwóch firm niszowych, a łączna wartość akwizycji może wynieść 100 mln zł. Wcześniej Prokom zapowiedział, że cała wartość inwestycji kapitałowych w 2002 r. zamknie się 195 mln zł.

- Chcemy wydać jak najmniej, zakładamy jednak takie kwoty. Do końca roku mamy wyłączność na negocjacje z tymi spółkami. Nie wykluczamy innych inwestycji w tym i przyszłym roku. Będą to spółki niszowe, o unikatowych projektach i dobrej pozycji na rynku - zapowiada Ryszard Krauze.

Więcej o planach Prokomu dowiesz się z wtorkowego "Pulsu Biznesu". Zapraszamy do lektury!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prokom liczy na kontrakty z PZU i PKO BP