Promocja donosów na sieci handlowe

opublikowano: 31-07-2018, 22:00

Rząd liberalizuje zasady skarg dostawców produktów rolno-spożywczych na odbiorców sieciowych, wykorzystujących swoją przewagę rynkową.

Anonimowość, zniesienie progów wartości obrotów (obecnie próg 50 tys. zł 2-letnich obrotów między stronami i progu 100 mln zł obrotów odbiorcy wykorzystującego swoją przewagę kontraktową), umożliwienie składania zawiadomień każdemu — takie rozwiązania przyjął wczoraj rząd w projekcie nowelizacji ustawy mającej zwalczać krzywdzenie małych dostawców żywności przez duże sieci odbiorców. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), autor projektu nowelizacji, argumentuje, że zmiany mają spowodować, iż wykorzystywani dostawcy nie będą już bali się skarżyć do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), dzięki czemu zwalczanie nagannych praktyk będzie skuteczniejsze.

Fot. Krzysztof Wójcik-Forum

Drakońskie kary na papierze

Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi obowiązuje ponad rok (weszła w życie 12 lipca 2017 r.). Ma ona eliminować m.in. takie praktyki, jak narzucanie odległych terminów płatności przez duże sieci, wymuszanie niskich cen, dodatkowych opłat, np. za ekspozycję towaru, „półkowe”, usługi reklamowe, otwarcie nowej placówki itp. Ustawa przewiduje słone kary finansowe, nawet do 3 proc. wartości rocznego obrotu dla wykorzystywaczy.

Gdy ponad rok temu resort rolnictwa forsował projekt, eksperci twierdzili, że nie należy w taki odgórny sposób ingerować w rynek i zasadę swobody umów, a ustawa pozostanie martwa, gdyż mali dostawcy nie będą się masowo skarżyć z obawy o utratę odbiorców swoich produktów. Okazuje się, że mieli rację. W ciągu roku do UOKiK wpłynęło tylko 38 skarg na odbiorców produktów rolnych i spożywczych, z których osiem dotyczyło dużych sieci handlowych. Urząd przeprowadził 20 postępowań wyjaśniających. Nikt nie został ukarany w żaden sposób (nie było też żadnej kary pieniężnej). Tylko na jedną firmę, odbiorcę marchwi, UOKiK nałożył decyzję zobowiązującą do zaprzestania nagannych praktyk. Jesienią 2017 r. UOKiK interweniował np. w sprawie szybko rosnących cen masła i sprawdzał przyczyny tego zjawiska (pojawiły się podejrzenia zmów cenowych). Badał korespondencję dostawców masła z sieciami Tesco, Auchan, Lidl, Biedronka, Carrefour. Biuro prasowe UOKiK poinformowało nas, że „na razie za wcześnie na wnioski, postępowania są prowadzone w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcom”. Ponadto UOKiK w zakresie „przewagi kontraktowej” prowadzi 10 spraw dotyczących rynku skupu ziemniaków i kapusty oraz terminów płatności za dostawy jabłek.

„Nie bójcie się”

W komunikacie po wczorajszej decyzji Rady Ministrów czytamy, że powodem nowelizacji ustawy jest „zapewnienie anonimowości stronie zgłaszającej zawiadomienie”, przede wszystkim rolnikom. Jednak niedawno urząd przedstawił wyniki swoich działań w kontekście omawianej ustaw. Okazuje się, że rolnicy zgłaszają skargi. Zawiadomienia dotyczyły m.in. firmy Südzucker Polska. UOKiK informuje też o kontrolach cen u przetwórców owoców miękkich, np. truskawek, malin, wiśni, porzeczek.

OKIEM BRANŻY

Za wcześnie na wyniki

WITOLD BOGUTA, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw

Na razie ustawa o przewadze kontraktowej nam nie pomogła. Ale też ten ostatni rok, będący jednocześnie pierwszym rokiem jej obowiązywania, był wyjątkowym czasem dla rynku owoców i warzyw — produkcja była niższa od średniej wieloletniej, więc zainteresowanie owocami duże. W 2018 r. urząd już jednak bada rynek owoców miękkich, zaalarmowany przez producentów. Zobaczymy, co z tego badania będzie wynikać. Dodatkowo obecne zniesienie minimalnego progu obrotu może być istotnym elementem w walce o godziwe ceny i warunki sprzedaży dla rolników. To jednak szansa nie tylko dla rolników, ale i przetwórców naszych surowców w relacjach z handlem — gdy oni otrzymają przyzwoite ceny za swoje przetwory, będą też chyba gotowi lepiej zapłacić nam.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak, Michalina Szczepańska

Polecane