Prowadzisz firmę? Nie przegap tych informacji

opublikowano: 03-12-2021, 18:24

Zmiany przepisów, nowe podatki, pieniądze na rozwój firmy – wszystko, co warto wiedzieć, prowadząc biznes. Zapraszamy do lektury.

1. Jakie dotacje dla firm będą dostępne w 2022 r.? Pożyczki płynnościowe, granty na ekspansję i innowacje – to najciekawsze wsparcie dla przedsiębiorców przewidziane w przyszłorocznej ofercie funduszy unijnych.

Czekając na kolejną perspektywę:
Czekając na kolejną perspektywę:
Przedsiębiorcy, obok samorządów, pozostaną głównymi odbiorcami funduszy unijnych.
Adobe Stock

2. Tylko 1 proc. badanych jednoosobowych firm nie obawia się zmian podatkowych, które wejdą w życie w 2022 r. Mikrofirmy chcą uciec z kraju przed Polskim Ładem.

Zła zmiana:
Zła zmiana:
81 proc. pytanych przez firmę inFakt przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą krytycznie ocenia zmiany podatkowe Polskiego Ładu.
Adobe Stock

3. Przepisy Polskiego Ładu likwidują preferencje związane z tzw. wykupem prywatnym. Jest jednak kilka sposobów na złagodzenie skutków podatkowych takiej transakcji. Kiedy nie zapłacisz podatku po wykupie auta?

Obdarowany sprzeda auto bez podatku:
Obdarowany sprzeda auto bez podatku:
Przepisy ustawy o PIT nie zabraniają wykupu samochodu z leasingu, a następnie przekazania go w formie darowizny bliskiej osobie. Jeżeli obdarowany sprzeda auto po pół roku, wtedy nie zapłaci PIT.
fot. Ian Forsyth/Bloomberg

4. Znowelizowane prawo oznacza koniec ery papieru i sprawniejsze postępowania. Nowa uproszczona restrukturyzacja ma jednak lukę. Jaką?

Brakujący element:
Brakujący element:
– Nowa wersja uproszczonej restrukturyzacji ma jeden mankament - nie przewiduje ochrony dla członków zarządu przed osobistą odpowiedzialnością za zobowiązania spółki już od dnia obwieszczenia o wszczęciu restrukturyzacji – mówi Patryk Filipiak, kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny, adwokat i wspólnik w Kancelarii Filipiak Babicz Legal.
Marek Wiśniewski

5. Zaległości finansowe nie zawsze są wynikiem złej woli kontrahentów, znaczenie mają też inne czynniki. Nowe uprawnienia kontrolne UOKiK dyscyplinują dłużników do szybszych płatności. Skąd biorą się zatory płatnicze?

Urząd zapuka nie raz:
Urząd zapuka nie raz:
W czasie obowiązywania nowych przepisów o zatorach płatniczych prezes UOKiK wszczął ponad 100 postępowań dotyczących ukarania przedsiębiorców za opóźnienia w płatnościach. Po zapowiedziach szefa tego urzędu co do potrzeby dalszych zmian prawa należy spodziewać się zintensyfikowania działań organu.
Adobe Stock

6. Najważniejsze dni dla polskich firm podczas Expo. Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze oraz Dzień Polski – zbliżają się dwa kulminacyjne momenty udziału naszego kraju w wystawie światowej w Dubaju.

Znajdź kontrahenta:
Znajdź kontrahenta:
Przed polskimi przedsiębiorcami wyjątkowa okazja na promocję swoich firm.
materiały prasowe

7. Niewielu przedstawicieli biznesu ma możliwość złożenia elektronicznego podpisu, ale wkrótce może się to zmienić. Kiedy przedsiębiorcy podpiszą się cyfrowo?

8. Stróże obostrzeń, doradcy od tłumienia stresu, zaopatrzeniowcy... Jakie nowe zadania mają behapowcy podczas pandemii?

Inwestycje w bezpieczeństwo:
Inwestycje w bezpieczeństwo:
Ankietowani specjaliści bhp mówią, że firmy, w których pracują, nie miały problemu z działaniami na rzecz bezpieczeństwa pracy w warunkach zagrożenia epidemicznego. Chodziło nie tylko o zakup maseczek, środków do dezynfekcji i kamer termowizyjnych. Co tydzień testowano pracowników, zapewniano im szczepienia na terenie zakładu, pozwalano też pozostawać w domach bez świadczenia pracy, ale z zachowaniem wynagrodzenia.
Adobe Stock
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane