Prowadzisz firmę? Nie przegap tych informacji

opublikowano: 13-01-2023, 18:30
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zmiany przepisów, nowe podatki, pieniądze na rozwój firmy – wszystko, co warto wiedzieć, prowadząc biznes. Zapraszamy do lektury.

1. Poznaj nowe obowiązki dotyczące pracy zdalnej. Sporym wyzwaniem dla pracodawców będzie określenie zasad zwrotu kosztów pracy zdalnej, natomiast dla pracowników – wypełnienie wymogów BHP.

Sprzeciw:
Sprzeciw:
Szef może cofnąć zgodę na wykonywanie pracy zdalnej, jeśli podczas kontroli stwierdzi m.in. uchybienia w przestrzeganiu przepisów i zasad BHP.
Adobe Stock

2. Większa transparentność przy zawieraniu umów, szybszy zwrot VAT – m.in. na takie korzyści ze stosowania KSeF mogą liczyć przedsiębiorcy. Przygotuj firmę do systemu e-faktur.

Nowoczesne rozwiązania:
Nowoczesne rozwiązania:
Wdrożenie systemu to szansa na cyfryzację księgowości, która w wielu firmach wciąż bazuje na przetwarzaniu papierowych dokumentów.
Adobe Stock

3. Stawki kilometrówek nareszcie wzrosną. Rząd zamierza 17 stycznia istotnie podnieść rekompensaty za wykorzystywanie samochodów prywatnych do celów służbowych.

4. W obawie przed odwetem za zgłoszenie nadużyć w firmie sygnalista pójdzie z tą sprawą do urzędu. W takich donosach ma pośredniczyć także inspekcja pracy, co jednak jej szefowa uważa za błąd. Przekręt w miejscu pracy. Zadzwonisz do PIP?

Pierz brudy u siebie:
Pierz brudy u siebie:
W zasadzie do tego stwierdzenia sprowadza się przekaz płynący z przyszłej ustawy o ochronie sygnalistów. Niby wprost tego ona nie formułuje, ale zachęca raczej do zgłaszania naruszeń prawa i ich zwalczania wewnątrz firmy niż do sygnalizowania ich od razu na zewnątrz organom publicznym.
Adobe Stock

5. BGK przedłuża wsparcie dla firm. Z pomocy w postaci różnych rodzajów gwarancji przedsiębiorcy będą mogli korzystać do połowy lub końca roku.

6. Warto korzystać z social mediów, bo zapewniają one m.in. dotarcie niskim kosztem do klientów i szybką komunikację z nimi. Jednak aby osiągnąć cel, firmy muszą wdrożyć właściwą strategię. Marketing społecznościowy: jak robić to z głową.

Buduj relacje i komunikuj:
Buduj relacje i komunikuj:
Za obecnością firmy w mediach społecznościowych i reklamą tam przemawia m.in. możliwość dotarcia do szerokiej grupy docelowej.
Adobe Stock

7. Niewielu przedsiębiorców spodziewa się poprawy kondycji finansowej. Niepokój wywołuje głównie wizja utraty płynności finansowej i bankructwa. Co czeka firmy w 2023 r.?

8. Na ulgach dla fundacji tworzonych przez firmy rodzinne zyskają głównie najbliżsi fundatora. Przy czym i on i jego krewni będą odcięci od estońskiego podatku. To duże wady nowych rozwiązań – mówią prawnicy. Jakie będą CIT i PIT od fundacji rodzinnych?

Co nie uszczupli portfela:
Co nie uszczupli portfela:
Wszystko wskazuje na to, że świadczenia z fundacji dla fundatora i jej beneficjentów nie będą objęte ani podatkiem od spadków i darowizn, ani daniną solidarnościową.
Adobe Stock
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane