BGK przedłuża wsparcie dla firm

opublikowano: 12-01-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Z pomocy w postaci różnych rodzajów gwarancji przedsiębiorcy będą mogli korzystać do połowy lub końca roku.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Z jakiej pomocy będą mogli korzystać przedsiębiorcy
  • Dlaczego wsparcie zostało przedłużone
  • Do kiedy obowiązują preferencyjne warunki

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) w związku z trudną sytuacją firm i skutkami kryzysów wywołanych pandemią oraz wojną w Ukrainie wprowadził w ostatnich latach specjalne, preferencyjne warunki udzielania gwarancji kredytowych oraz nowe rodzaje wsparcia. Chodzi m.in. o gwarancje de minimis i Biznesmax. Jak wynika z komunikatu banku, pomoc w postaci tych instrumentów zostaje wydłużona.

– Gwarancje, których od lat udzielamy polskim przedsiębiorcom, pomagają rozwijać firmy i całą gospodarkę. Z badań zrealizowanych przez nasz departament badań i analiz wynika, że w ciągu blisko 10 lat działania gwarancji de minimis udało się dzięki nim utworzyć lub utrzymać pół miliona miejsc pracy – zwraca uwagę Mateusz Olszak, dyrektor programu Rozwój Przedsiębiorczości w BGK, jednocześnie kierujący departamentem gwarancji i poręczeń.

Gwarancje kredytowe udzielane przez bank ułatwiają firmom dostęp do finansowania oraz pomagają utrzymać płynność - zwłaszcza tym, które poniosły straty lub ich działalność została ograniczona przez wydarzenia ostatnich lat.

– Pandemia uderzyła w gospodarkę już blisko trzy lata temu, a od prawie roku przedsiębiorcy doświadczają skutków wojny w Ukrainie. W tym trudnym czasie gwarancje BGK pomagały polskim firmom. W 2023 r. przedsiębiorcy nadal będą mogli korzystać z tych sprawdzonych rozwiązań – dodaje Mateusz Olszak.

Do końca tego roku zostaje przedłużone obowiązywanie specjalnych warunków gwarancji Biznesmax oraz gwarancji dla sektora rolnego. Pierwsza przeznaczona jest dla wszystkich firm z sektora MŚP. Jej uzyskanie wiąże się z możliwością otrzymania dopłaty do oprocentowania kredytu objętego gwarancją, która jest formą dotacji refundującej zapłacone odsetki. Może być ona przeznaczona na zabezpieczenie spłaty kredytów finansujących rozwój działalności, w tym projekty inwestycyjne o charakterze innowacji proekologicznej z efektem ekologicznym. Jej maksymalna kwota to 2,5 mln EUR.

Z drugiego typu gwarancji mogą skorzystać tylko mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa działające w sektorze rolnym. Może być ona przeznaczona na inwestycje w gospodarstwach rolnych lub przetwórstwie i marketingu produktów rolnych. Maksymalna kwota gwarancji to 5 mln zł w przypadku rolnika i 10 mln zł w przypadku przetwórcy.

Natomiast specjalne warunki udzielania gwarancji de minimis będą obowiązywały do końca czerwca. Służy ona zabezpieczeniu spłaty kredytu obrotowego lub inwestycyjnego. Jej maksymalna kwota to 1,5 mln EUR (dla gwarancji do 5 lat) i 750 tys. EUR (dla gwarancji powyżej 5 lat) – jeżeli nie zostaną przekroczone maksymalne pułapy pomocy de minimis.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane