Prowizja dla fundacji czy dystrybutora

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 19-12-2006, 00:00

Zainwestujesz w fundusz, to wspomożesz fundację — taki jest przekaz reklamy BPH TFI. Rzeczywistość jest inna.

W reklamie BPH TFI zachęca do kupowania jednostek funduszy, bo prowizja ze sprzedaży będzie przekazana Fundacji Dziecięca Fantazja. Idea godna pochwały, bo fundacja zajmuje się spełnianiem marzeń nieuleczalnie chorych dzieci. Problem w tym, że przekaz reklamy jest nieprecyzyjny.

Wartość miesięcznej sprzedaży BPH TFI to przynajmniej kilkadziesiąt milionów złotych. Prowizja waha się od 0 do 4 proc. w zależności od typu funduszu i wpłacanej kwoty. Z tego wynikałoby, że kwota przekazana fundacji będzie ogromna. Niestety, po wczytaniu się w zasady akcji okaże się, że do fundacji trafi prowizja pomniejszona o to, co należy się dystrybutorowi (oprócz sprzedaży bezpośrednio w TFI jednostki funduszy dostępne są również w kilku bankach, domach maklerskich i firmach zajmujących się doradztwem finansowym). Rzecz w tym, że na naszym rynku dystrybutor zatrzymuje całą lub znaczącą część prowizji ze sprzedaży. To oznacza, że kupując jednostki u dystrybutora, nie wspomaga się fundacji.

— Warunki współpracy z dystrybutorami są różne, ale często jest tak, że to do nich, a nie do nas trafia prowizja. Nie mogliśmy wymagać, by zrzekli się zarobku, ale my całą kwotę, którą uzyskamy, przekażemy fundacji — mówi Marcin Bednarek, dyrektor departamentu marketingu i PR BPH TFI.

Według naszych wyliczeń, prowizja, która ostatecznie trafi do TFI, wyniesie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Sprawdziliśmy, jakiej kwoty spodziewa się fundacja.

— Nie znam się na zasadach rozliczania prowizji ze sprzedaży. Od naszego partnera usłyszałam, że wartość pomocy zależy od poziomu wielkości sprzedaży i powinna przekroczyć 50 tys. zł. To duża kwota, którą wspomożemy wiele dzieci — informuje Karolina Sobolewska, koordynator ds. marketingu Fundacji Dziecięca Fantazja.

Skoro wszystko jasne, to skąd ten nieczytelny przekaz?

— Nie da się w reklamie zamieścić szczegółowych informacji o tym, jakie prowizje pobierane są przez dystrybutorów. Ta akcja to nie koniec, bo myślimy o długofalowej współpracy z fundacją — zapowiada Marcin Bednarek.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane