Prywatyzacja wzmacnia konkurencję

Konfederacja Pracodawców Polskich
23-04-2008, 00:00

Polska powinna prywatyzować i ograniczyć rolę państwa w gospodarce — przypomniał niedawno w raporcie Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Sprywatyzowanie państwowych spółek może dać nowy impuls do rozwoju i lepszego wykorzystania posiadanego potencjału. Z zadowoleniem dostrzegamy próby przyspieszenia prywatyzacji przez koalicję PO-PSL. Oczekujemy, że resort skarbu zrealizuje zamiary objęcia prywatyzacją w latach 2008-11 jak największej liczby spółek tak, aby proces przekształceń własnościowych w Polsce zbliżał się ku końcowi. Dobrym wstępem do tego było opublikowanie w styczniu listy zamierzeń prywatyzacyjnych na 2008 i 2009 r., która obejmuje 316 spółek.

Firmy kontrolowane przez skarb państwa, mimo przywilejów, słabiej sobie radzą na rynku niż prywatne. Prywatyzacja, redukując zakres występowania w gospodarce „miękkiego” ograniczenia budżetowego, podnosi także innowacyjność gospodarki. Miękkie ograniczenie budżetowe oznacza, że firma może trwale przynosić straty bez ryzyka upadku, bo są one pokrywane nie z jej zasobów, lecz przez państwo, a pośrednio przez konkurentów płacących podatki. Dla firm prywatnych jedynym sposobem uniknięcia strat i utrzymania się na rynku jest szybsze niż u konkurencji wprowadzanie lepszych metod korzystania z pracy ludzkiej i z maszyn.

Zakończenie prywatyzacji to zadanie priorytetowe nowego rządu i warunek, który pozwoli podtrzymać wzrost polskiej gospodarki i sprawi, że stanie się ona bardziej konkurencyjna.

Konfederacja

Pracodawców Polskich

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konfederacja Pracodawców Polskich

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Prywatyzacja wzmacnia konkurencję