Przecena surowców dołuje Azję

MWIE, Bloomberg
opublikowano: 21-01-2011, 09:40

W piątek na rynkach dalekowschodnich inwestorzy nadal pozbywali się akcji.

Nikkei 225 zniżkował o 1,6 proc., a Hang Seng stracił pół proc. Odbiły się akcje notowane w Szanghaju, a główny indeks tamtejszego parkietu zyskał 1,4 proc.

Trwa wyprzedaż w sektorze wydobywczym. O ponad 1 proc. przeceniono papiery BHP Billiton oraz Rio Tinto. O ponad 2 proc., najwięcej od blisko 3 tygodni, spadły ceny ropy w Nowym Jorku, niewiele mniej stracił w Londynie indeks cen sześciu głównych metali przemysłowych, co jednak było największą przeceną od dwóch miesięcy.

Utrzymują się obawy o zacieśnienie polityki władz chińskich. Inwestorzy obawiają się, że coraz ostrzejsza polityka w krajach wschodzących przyczyni się do zmniejszenia popytu na surowce – komentował Yoshinori Nagano, starszy strateg Daiwa Asset Management.

Ponownie zniżkowały główne indeksy rynku w Indonezji i na Filipinach. Oba od niedawnych szczytów tracą już ponad 10 proc. Inwestorzy obawiają się, że wysoka inflacja podbije koszty finansowania i odbije się na wynikach spółek.

Komatsu, drugi co do wielkości producent maszyn budowlanych i górniczych na świecie, zniżkował o blisko 5 proc. Sektor przemysłowy zachowywał się najsłabiej spośród wszystkich branż  wyszczególnionych w indeksie MSCI Asia Pacific.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, Bloomberg

Polecane