Przedsiębiorcy mogą już składać wnioski

Monika Niewinowska
17-05-2004, 00:00

Program PHARE 2002 różni się od poprzednich ze względu na kompleksowość oraz wprowadzone nowości.

30 kwietnia uruchomione zostały programy pomocowe finansowane z PHARE 2002. Dofinansowane będą zarówno usługi doradcze, jak i inwestycje. Budżet PHARE 2002 to 58 mln EUR, czyli około 260 mln zł.

Zmiany...

PHARE 2002 znacznie różni się od poprzednich edycji pomocy przedakcesyjnej. W większości programów będących kontynuacją znanych już działań nastąpiły istotne zmiany. Ich efektem jest jeszcze bardziej kompleksowa pomoc przedsiębiorcom.

— Program „Wstęp do jakości” w poprzedniej wersji dofinansowywał tylko doradztwo związane z wdrożeniem systemu. Aby uzyskać dotację do samego certyfikatu, trzeba było korzystać z drugiego programu, finansowanego ze środków krajowych. Teraz obie te czynności dofinansowane są w ramach jednego programu. Zmiany na korzyść przedsiębiorców zaszły też w innych programach — na przykład w dotacjach inwestycyjnych poziom dofinansowania zmienił się z 25 do 50 proc. — przekonuje Monika Karwat z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Na korzyść przedsiębiorców zmienił się również program dofinansowujący wykorzystanie internetu w działalności firmy — zakres działań objętych dotację został znacznie rozszerzony.

... i nowości

Pojawiły się też zapowiadane od jakiegoś czasu nowości. Należy do nich program rozwoju BHP.

— Składa się on z dwóch komponentów — doradczego i inwestycyjnego. W ramach doradztwa identyfikowane są potrzeby przedsiębiorstwa pod kątem zwiększenia bezpieczeństwa i higieny pracy, część inwestycyjna pozwala zaś zmniejszyć koszty zakupów, niezbędnych do osiągnięcia optymalnych warunków BHP — tłumaczy Monika Karwat.

Szczegółowe informacje o PHARE 2002 podawaliśmy między innymi w „Pulsie Biznesu” z dnia 5 kwietnia 2004 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Fundusze unijne / Przedsiębiorcy mogą już składać wnioski