PRZEGLĄD PRASY -- 17 kwietnia

opublikowano: 17-04-2002, 07:58

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w środę, 17 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

We wtorek rząd przyjął projekty nowelizacji ustaw podatkowych, mających ułatwić życie małym i średnim przedsiębiorcom. Zdaniem Ministerstwa Gospodarki, zmiany ustawowe spowodować mają powrót gospodarki na ścieżkę szybkiego rozwoju. (s.A1, B2 i B3)

Polscy rolnicy będą musieli czekać 10 lat po przystąpieniu kraju do UE, aby otrzymać taką samą pomoc z budżetu Wspólnoty jak zachodni farmerzy. Taką propozycję integracji polskiej wsi przedstawiła we wtorek Radzie UE Komisja Europejska. (s.A1 i B1)

Po pierwszym kwartale tego roku dochody budżetu państwa zostały zrealizowane w 21,6 procentach planu i były wyższe od dochodów analogicznego okresu roku ubiegłego o dwa procent - wynika z wstępnych danych Ministerstwa Finansów. (s.B2)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał zgodę na zakup przez Agorę spółki Prószyńskie i S-ka Czasopisma. Zgoda urzędu była warunkiem finalizacji transakcji przedwstępnie uzgodnionej w połowie lutego. (s.B4)

Bez korzystania z pożyczek i kredytów, Polfa Warszawa w ciągu ośmiu ostatnich lat przeznaczyła na inwestycje ponad 300 milionów złotych. W 2002 roku wyda ponad 45 milionów złotych na budowę fabryki, na maszyny i wypromowanie kilku nowych leków na rynku krajowym i za granicą. (s.B4)

Zarząd NFI Jupiter spodziewa się w najbliższych tygodniach sfinalizowania umowy w sprawie objęcia nowej emisji akcji spółki telekomunikacyjnej Pro-Futuro przez firmę Tel-Energo. NFI chce zachować kontrolę nad spółką, w której ma 75,6-procentowy udział w kapitale. (s.B6)

Rząd obiecuje, że będzie sprzedawał przedsiębiorstwa państwowe poprzez giełdę i zamierza zachęcić do inwestycji fundusze emerytalne. To jeden z elementów zaprezentowanej we wtorek strategii rozwoju polskiego rynku kapitałowego. (s.B6)

GAZETA WYBORCZA

Premier Leszek Miller uważa, że Jan Monkiewicz, szef Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE), nadużył jego zaufania. Mimo braku formalnych możliwości odwołania go, premier będzie zabiegał o jego dymisję. Monkiewicz zataił, że prokuratura prowadzi w jego sprawie śledztwo. (s.21)

Na uboczu spektakularnej wojny o Elektrim kończy się cichy dramat jego spółek internetowych. Odcięto je od finansowania i skazano na powolną śmierć. Przykładem jest wegetująca firma EasyNet. Jej pracownicy od miesięcy nie otrzymują pensji, a w firmie nie ma nikogo, kto mógłby ich zwolnić. (s.28)

PRAWO I GOSPODARKA

Przepisy znowelizowanej ustawy prywatyzacyjnej mogą przyczynić się do restrukturyzacji gospodarki i stworzenie nowych miejsc pracy. Stanie się tak wówczas, gdy rezerwy w kacjach skarbu państwa zostaną upłynnione w pierwszych etapach prywatyzacji spółek. (s.1)

ING Bank Śląski otrzymał z UE i EBOiR linię kredytową o wartości 20 milionów euro na wsparcie rozwoju małych i średnich firm. Finansowanie jest jednym z elementów tzw. EU/EBRD SME Finance Facility, progamu realizowanego przez KE wraz z EBOiR-em. (s.6)

PARKIET

Elektrim nie jest w stanie wywiązać się z umów zawartych z pracownikami Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Chcąc zabezpieczyć się przed roszczeniami, próbuje przekonać osoby zatrudnione w PAK do podpisania niekorzystnych dla nich umów. (s.1)

KPWiG dopuściła do publicznego obrotu akcje informatycznego Telmaksu i obligacje ComArchu. Próg 50 procent głosów w Polarze może przekroczyć Whirlpool, w Mieszku - Central European Confectionery, a w grupie Onet - ITI. DI BRE Banku chce dysponować 33 procentami głosów na WZA Tonsilu. (s.3)

Za 17 milionów złotych kielecki Mitex rozbuduje Cersanitowi zakład produkujący płytki ceramiczne. Obie firmy kontrolowane są przez Michała Sołowowa. Inwestycja, która pozwoli Cersanitowi na wzrost produkcji płytek o ponad 50 procent, będzie kosztować 60 milionów złotych. (s.5)

Jacek Siwicki, prezes Enterprise Investors, firmy zarządzającej największymi w Polsce funduszami typu venture capital, powiedział, że jego firma chce zwiększyć wartość inwestycji w Polsce. Dodał, że perspektywy rozwoju polskiego rynku kapitałowego są bardzo dobre. (s.6)

Ministerstwu Finansów zależy na tym, aby rentowność na dzisiejszym przetargu nowych, 20-letnich obligacji była wyjątkowo niska. Świadczy o tym ograniczenie oferty do 400 milionów złotych. Wicepremier Marek Belka oświadczył, że resort chce, by rentowność była niższą niż 7,6 procent. (s.8)

PULS BIZNESU

Tymczasowe aresztowanie Zbigniewa K., byłego wiceprezesa PSE oraz obecnego szefa spółki El-Dystrybucja z grupy Kulczyk Holding, nie wpłynie na przebieg negocjacji w sparwie prywatyzacji grupy G-8, zapewnia MSP. (s.4)

Firmy zainteresowane zakupem udziałów w telewizji Polsat mają dwa tygodnie na przekonanie Zygmunta Solorza do dalszych negocjacji. Wśród faworytów jest Agora, ale analitycy rynku mediów wątpią, czy zdecyduje się na inwestycję. (s.4)

PKN Orlen wyciąga do branży chemicznej pomocną dłoń. Koncern nie tylko chce wytwarzać więcej pertrochemikaliów, ale rozważa również alianse kapitałowe. Ustawia się też kolejka chętnych do współpracy. (s.5)

Jeszcze w tym półroczu może zostać zamknięta transakcje, w myśl której Bankgesellschaft Berlin Polska może dołączyć do grupy Commercial Union w Polsce. BGB jest właścicielem internetowego banku Inteligo. (s.7)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PRZEGLĄD PRASY -- 17 kwietnia