PRZEGLĄD PRASY -- 19 czerwca

ENERGOMONTAŻ-PÓŁNOC Spółka Akcyjna
19-06-2002, 08:01

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w środę, 19 czerwca.

RZECZPOSPOLITA

Kwestia dopłat bezpośrednich dla rolników z krajów kandydujących do UE była głównym tematem rozmów wtorkowego spotkania premiera Leszka Millera i kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera. Politycy zgodzili się m.in., że polscy rolnicy będą mieli równe szanse wobec rolników z Unii oraz że sprawa dopłat nie opóźni rozszerzenia Wspólnoty. (s.A1, A3)

Prezydent Aleksander Kwaśniewski potwierdził niezależność banku centralnego. Rada Polityki Pieniężnej, która spotkała się we wtorek z prezydentem, będzie rozmawiać z rządem o strategii kursowej po wejściu Polski do UE, a także o zmniejszeniu presji na wzmocnienie złotego. (s.A1, A2, A4)

We wtorek, mimo pięciu godzin negocjacji nie doszło do przekazania przez prywatnych akcjonariuszy Stoczni Szczecińskiej Porta Holding akcji Ministerstwu Skarbu Państwa. Resort zmienił bowiem koncepcję ratowania stoczni i prawdopodobnie zostanie ogłoszona jej upadłość. (s.A1, B1, B4)

W sobotę członkowie rządu premiera Leszka Millera mają spotkać się w Klarysewie na nieformalnym posiedzeniu, aby dyskutować nad założeniami do przyszłorocznego budżetu, dowiedziała się Rzeczpospolita. We wtorek, wbrew zapowiedziom ministra finansów Marka Belki, rząd nie podjął decyzji w tej sprawie. (s.B1)

Polski eksport znowu rośnie: dolarowa wartość sprzedanych za granicę towarów i usług była w okresie styczeń-kwiecień o 2,1 procent większa niż rok wcześniej. Jeśli liczyć w euro, wzrost ten był dużo większy i wyniósł siedem procent. (s.B20

Uzyskanie 948 milionów złotych przychodów ze sprzedaży, czyli niemal dwa razy więcej niż w 2001 roku zakładają tegoroczne plany Elektrimu-Megadex SA. Większość z nich mają przynieść lokalne inwestycje energetyczne w kraju. (s.B3)

Agora podpisała wstępną umowę kupna większościowego pakietu akcji AMS, lidera na rynku reklamy zewnętrznej. W przypadku przejęcia wszystkich walorów poznańskiej firmy, cena ich zakupu wyniesie 172,54 miliona złotych, czyli średnio 40,92 złotego za akcję. (s.B4)

Rosyjski potentat paliwowy - Jukos - jest zainteresowany inwestycjami w Polsce, w tym prywatyzacją PKN Orlen. Firma nie składa jednak jednoznacznych deklaracji. (s.B4)

Banki wyciągnęły wnioski z upadłości Banku Staropolskiego. Jak wynika z nieoficjalnych informacji Rzeczpospolitej, obecnie biorą pod uwagę wspólną interwencję, która w przyszłości mogłaby zapobiec ewentualnym bankructwom w sektorze. (s.B5)

GAZETA WYBORCZA

Najpóźniej do 31 marca 2003 roku UE chce podpisać odpowiednie traktaty i przyjąć dziesięć nowych członków, w tym Polskę, powiedział Josep Pique, szef dyplomacji przewodzącej obecnie Unii Hiszpanii. Europejscy przywódcy potwierdzą to w Sewilli w sobotę. UE rozszerzy się między styczniem, a czerwcem 2004 roku. (s.1, 4)

Polska nie dość, że zapłaci 96 milionów dolarów za nowe akcje spółki EuRoPol Gaz, przesyłającej rosyjski gaz do Niemiec, to jeszcze wyłoży drugie tyle na akcje dla Gazpromu. To rozwiązanie zatwierdzili premier Leszek Miller i prezes Gazpromu, Aleksiej Miller, pisze rosyjska prasa. PGNiG i resort skarbu zaprzeczają tym doniesieniom. (s.16)

Wszystko wskazuje na to, że w ciągu dwóch lat rozstrzygnie się, czy w Polsce będą działały duże zakłady chemiczne. Gazeta podaje szczegóły programu restrukturyzacji sektora chemicznego. Jak twierdzi minister skarbu Wiesław Kaczmarek, jest to najbardziej ambitny program restrukturyzacji pojedynczego sektora gospodarki, jaki rząd chce wdrożyć. (s.17)

Zawrzało wśród przedsiębiorców budowlanych. Powodem jest wypowiedź głównego polskiego negocjatora z UE, Jana Truszczyńskiego, który powiedział, że nie wystąpi o obniżenie podatku VAT na materiały budowlane oraz usługi geodezyjne i projektowe, bo "nie przyniosłoby to żadnego efektu". Część przedsiębiorców rozważa akcję protestacyjną. (s.18)

Warszawski sąd rejonowy uznał powołanie prezesa PZU Zdzisława Montkiewicza na stanowisko szefa rady nadzorczej PZU Życie za niezgodne z prawem i odmówił rejestracji tej zmiany. Daje to prawną podstawę do odwołania prezesa Montkiewicza ze stanowiska. Minister skarbu Wiesław Kaczmarek do tej pory jednak nie podjął jeszcze takiej decyzji. (s.24)

Z banków kredytujących Stocznie Szczecińską jedynie Pekao SA przyznał, że może stracić 150 milionów złotych. Reszta banków w milczeniu liczy straty spowodowane sytuacją w stoczni. (s.25)

PRAWO I GOSPODARKA

Prezes zarządu Orbisu, Maciej Grelowski powiedział, że decyzja o zapłacie za hotele francuskiej sieci Accor gotówką była spowodowana tym, ze ten sposób jest tańszy. w odpowiedzi na plotki o cichym skupowaniu akcji Orbisu przez Accor, prezes Grelowski dodał, że nie sądzi, by tak poważny inwestor skupował akcje inną niż oficjalną drogą. (s.6)

Nie ma żadnych zmian w umowie dotyczącej sprzedaży udziałów TPSA. Tak jak skarb państwa obiecywał we wrześniu ubiegłego roku, France Telecom może kupić pakiet akcji polskiego operatora do końca bieżącego roku. Zadeklarować muszą się jednak jeszcze w czerwcu. (s.7)

PARKIET

Rozczarowujące efekty pracy prokuratury, brak prewencji, długotrwałe rozpatrywanie spraw przez sądy - tak sytuację w osądzaniu przestępstw giełdowych ocenia przewodniczący KPWiG, Jacek Socha. Liczy, że to się zmieni wraz z szerszymi kompetencjami Komisji w tym zakresie oraz przyjęciem jej propozycji zmian w sposobie egzekwowania prawa. (s.6)

Ministerstwo Skarbu Państwa sfinalizowało transakcję sprzedaży 35-procentowego pakietu akcji Elektrowni Skawina firmie PSEG Poland Distribution, należącej do amerykańskiej grupy PSEG, za 24,8 miliona dolarów. (s.9)

PULS BIZNESU

Przebojem lata mają być akcje ITI Holdings, na które można zapisywać się od dziś. Jednak za silnymi markami - TVN, czy Onet - stoi niezbyt przejrzysta siatka powiązań kapitałowych. Prezes grupy, Jan Wejchert uważa ryzyko inwestycyjne za małe i liczy na 130 milionów dolarów z emisji dla ITI oraz 70 milionów dolarów dla obecnych akcjonariuszy. (s.2-10)

Ministerstwo Skarbu Państwa zdementowało informację o planowanej sprzedaży na giełdzie 11 procent akcji TPSA. Jednak wpływy z tej transakcji mają wypełnić sporą część tegorocznych dochodów z prywatyzacji. (s.11)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ENERGOMONTAŻ-PÓŁNOC Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 19 czerwca