PRZEGLĄD PRASY -- 23 października - Reuters

opublikowano: 23-10-2002, 08:39

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w środę, 23 października.

RZECZPOSPOLITA

Politycy wszystkich opcji chcą wyjaśnień, czy wojskowe służby specjalne brały udział w nielegalnym handlu bronią. Informacjami podanymi przez Rzeczpospolitą zajmie się sejmowa speckomisja oraz prokuratury cywilna i wojskowa. (s.A1, A3)

Dziesięć krajów kandydujących przystąpi do UE w 2004 roku - postanowili we wtorek w Luksemburgu ministrowie spraw zagranicznych Wspólnoty. Nie jest jednak wykluczone, że warunki poszerzenia będą gorsze niż proponowała Komisja Europejska (KE). (s.A1, B2, B3)

O dodatkowe 3,2 miliarda złotych musiałyby być wyższe przyszłoroczne wydatki budżetowe, aby zaspokoić potrzeby tylko w zakresie rolnictwa, polityki społecznej, edukacji i infrastruktury. Tak wynika z opinii sejmowych komisji na temat budżetu na rok 2003 przesłanych do Komisji Finansów Publicznych. (s.B1)

Wśród ekspertów opinie na temat wysokości inflacji w październiku są podzielone. Jedni twierdzą, że ceny żywności wzrosną o 0,6-0,7 procent, inni - że mogą spaść do 0,8-0,9 procent. Według Ministerstwa Finansów, inflacja spadnie do 1,0 procent, podczas gdy NBP prognozuje jej niewielki wzrost. W piątek dane te poda GUS. (s.B2)

Mimo reform i wielomiliardowych dotacji, górnictwo pogrąża się w finansowym marazmie. Zapotrzebowanie na węgiel maleje, spadają jego ceny, a związkowcy nie godzą się na zmiany, co pogłębia dramat finansowy branży. Wobec sprzeciwu górniczych związków zawodowych, resort gospodarki wycofał się z proponowanego programu reform. (s.B4)

LOT i austriackie linie Austrian Airlines, należące do Star Alliance, podpisały porozumienie o współpracy, którego częścią jest umowa o wspólnej eksploatacji wszystkich połączeń między Polską i Austrią. W planach są kolejne umowy z liniami British Midland i SAS. (s.B50

W opublikowanym we wtorek komunikacie spółka 4Media przypomniała swoje ostatnie dokonania w restrukturyzacji grupy. Ani przypomnienie, ani zapowiedź starań o znalezienie inwestora branżowego nie powstrzymały ceny akcji firmy przed spadkiem - straciły one ponad sześć procent. (s.B5)

Działający dotąd w branży mięsnej Pekpol nie uzyskał jeszcze zgody resortu na objęcie akcji Daewoo Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Od tego zależy zgoda KPWiG na przeprowadzenie w tym roku emisji spółki dla inwestora finansowego. (s.B5)

Softbank zawarł kontrakt o wartości 33 milionów złotych na informatyzację Narodowego Centrum Rozliczeniowego Białorusi. Jest to największa jak dotychczas umowa eksportowa w polskiej branży informatycznej. (s.B5)

Utworzenie Banku Polskiej Spółdzielczości (BPS) przez sześć banków zrzeszających miało duży wpływ na wyniki finansowe sektora spółdzielczego. Przeszacowanie wartości akcji BPS z jednej strony poprawiło wyniki finansowe sektora, z drugiej spowodowało wzrost liczby banków nie posiadających funduszy własnych w wymaganej wysokości. (s.B7)

GAZETA WYBORCZA

Joop Wijn, holenderski minister handlu zagranicznego, liczy na to, że polski rząd jeszcze przed końcem roku porozumie się z Eureko w sprawie PZU. Jego zdaniem konflikt wokół PZU może mieć negatywny wpływ na stosunki polsko-holenderskie, a także na klimat wokół inwestycji holenderskich w Polsce. (s.23)

PRAWO I GOSPODARKA

Najpóźniej na przełomie listopada i grudnia liczba użytkowników sieci Idea należącej do PTK Centertel powinna przewyższyć liczbę osób korzystających z usług spółki Polkomtel. operatora sieci Plus GSM - wynika z szacunków PG. Pozycja lidera rynku, dzierżona przez PTC i należącą do niej Erę wydaje się w najbliższych latach niezagrożona. (s.1, 4)

Aleksander Gudzowaty konsekwentnie kupuje kolejne firmy, w celu stworzenia biopaliwowego koncernu. Bliska finału jest akwizycja Zakładów Przemysłu Tłuszczowego w Warszawie. Umowa z MSP w tej sprawie ma zostać podpisana w najbliższych dniach. (s.5)

Netia Holdings poinformowała o zawarciu porozumienia z wierzycielami, którzy złożyli zażalenia w trakcie postępowania układowego. W zamian za rezygnację z roszczeń, wierzyciele ci otrzymają od Netii 4,1 miliona dolarów po restrukturyzacji grupy. (s.18)

Zdaniem analityków, sprzedaż pakietu kontrolnego Elektrim Megadex może przynieść Elektrimowi nawet 20 milionów euro. Środki pozyskane tą drogą spółka przeznaczy na uregulowanie zobowiązań inwestycyjnych w PAK. (s.18)

PARKIET

Korzystnymi wynikami finansowymi za trzeci kwartał powinny pochwalić się przede wszystkim browaru dzięki upalnemu latu. Dobrze wypadną zapewne także firmy produkujące na eksport, które korzystają na tegorocznym osłabieniu złotego w stosunku do euro. Jednak na trwalsze sygnały ożywienia koniunktury gospodarczej trzeba jeszcze poczekać. (s.1)

W środowisku bankowców pojawiła się pogłoska, że belgijski KBC, główny akcjonariusz Kredyt Banku może kupić walory ING BSK od holenderskiego ING Banku. W efekcie doszłoby do połączenia obu polskich podmiotów. Pogłosek tych nie komentuje KBC. (s.1)

Dom Maklerski BIG-BG w ostatnich dniach września, na wniosek komornika, zajął akcje Prokomu, należące do Prokom Investments (PI) - wynika z dokumentów, do których dotarł Parkiet. To kolejna odsłona konfliktu między Telewizją Familijną a jej akcjonariuszem - PI. (s.4)

Ministerstwo Skarbu Państwa nie porozumiało się z Hachette Distribution Services, niedoszłym akcjonariuszem Ruchu - Parkiet dowiedział się w biurze prasowym resortu. Prywatyzacja największego polskiego kolportera prasy została ponownie wstrzymana. (s.6)

PULS BIZNESU

Nabierają tempa rozmowy Europlakatu Polska z kandydatem na inwestora. Według informacji PB, jest nim Agora, a finału negocjacji można się spodziewać w najbliższych dniach. Jeżeli Agora sfinalizuje transakcję, zdominuje rynek reklamy zewnętrznej. (s.3)

Zysk dla Skarbu Państwa, gwarancje ochrony konsumentów i bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz zgoda wszystkich akcjonariuszy na przejęcie. Te warunki postawił przed PKN Orlen prezes Nafty Polskiej, Maciej Gierej. Płocka spółka musi je spełnić, by wziąć udział w prywatyzacji konkurenta - Rafinerii Gdańskiej (RG). (s.4)

Już nie tylko Litwa znalazła się w polu zainteresowania duńskiego potentata gazowego, DONG-a. Gazociąg, który miałby przebiegać przez terytorium Polski, ma zaopatrywać także Łotwę, Estonię i - być może - obwód kaliningradzki. (s.5)

Resort rolnictwa ma przygotować listę zakładów, które skorzystają z okresu przejściowego na segregację mleka. Tymczasem firmy twierdzą, że Bruksela chce ograniczyć produkcję mleka w Polsce m.in. poprzez niskie limity oraz brak zgody na segregację, która sprowadza się do wyłączenia części branży ze wsparcia finansowego UE po integracji. (s.7)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 23 października - Reuters