PRZEGLĄD PRASY -- 25 lutego

MOSTOSTAL PŁOCK SPÓŁKA AKCYJNA
opublikowano: 25-02-2003, 07:52

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie we wtorek, 25 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Zniesienie ulg i obniżenie stawek podatkowych, ograniczenie liczby powiatów i zmniejszenie udziału samorządów w podatkach dochodowych - to, jak wynika z nieoficjalnych informacji, niektóre pomysły wicepremiera Grzegorza Kołodki na naprawę finansów publicznych. (s.A1, A4, B1)

Były prezes Optimusa, Roman Kluska, odrzuca zarzuty prokuratury i mówi o naciskach w sprawie wycofania skarg z NSA. Prokuratura zarzuciła mu wyłudzenie 8,4 miliona złotych podatku VAT za czasów gdy był jeszcze prezesem Optimusa. (s.A1, A5)

Prezes KGHM Polska Miedź, Stanisław Speczik powiedział, że pewne jest, iż KGHM osiągnie w tym roku zysk, choć jak zaznaczył, bez obniżki kosztów nie może liczyć na dobre wyniki. Dodał, że firma zaplanowała tegoroczne wyniki na poziomie niewiele niższym od osiągniętych w roku 2002, ale przy niższej cenie dolara, wynoszącej 3,8 złotego. (s.B2)

Podpisanie głównej umowy dotyczącej zakupu przez Polskę samolotów wielozadaniowych dla armii nastąpi później, niż zapowiadało MON. Termin 28 lutego jest nieaktualny. Najważniejsze podpisy pod dokumentem zostaną złożone najprawdopodobniej w kwietniu. (s.B2)

Sektor publiczny stał się drugim obok przedsiębiorstw rynkiem, na którym zaczęła działać giełdowa spółka Hoga.pl. Z powodu strat, jakie przynosi portal ogólnotematyczny, 11 miesięcy temu za spółki medialnej przekształciła się w informatyczną. W czwartym kwartale 2002 roku Hoga po raz pierwszy uzyskała dodatni wynik netto. (s.B3)

Polsat Media przejmujący od BRE Banku kontrolę nad akcjami Elektrimu chce jak najszybciej doprowadzić do zwołania WZA holdingu, aby dokonać zmian w jego radzie nadzorczej. Zygmunt Solorz, prezes Polsatu zapowiedział jednak, że zmiany w zarządzie Elektrimu nie są przesądzone. (s.B4)

Należąca do Impexmetalu spółka Nowoczesne Produkty Aluminiowe Skawina może zostać przejęta przez koncern Tele-Fonika. Obawiają się tego działające w zakładzie związki zawodowe. (s.B4)

Właściciele firmy Atlas, największego w Polsce producenta chemii budowlanej, ponownie rozważają wprowadzenie spółki na giełdę. Równocześnie zastanawiają się nad zmianą struktury właścicielskiej grupy spółek, które kontrolują. (s.B4)

PGNiG osiągnęło w ubiegłym roku około 339 milionów złotych zysku netto. Po raz pierwszy od 1998 roku firma ma dodatni wynik. (s.B4)

W poniedziałek akcjonariusze BCP, największego portugalskiego banku, wybrali do swojego zarządu Bogusława Kotta, który mimo tego awansu nadal pozostanie prezesem Banku Millennium. Jest to pierwszy przypadek, żeby Polak z polskiej instytucji finansowej awansował do zarządu dużego samodzielnego banku zagranicznego. (s.B7)

KPWiG będzie mogła przesłuchiwać, przeprowadzać kontrole, sprawdzać billingi i dokumentację skarbową oraz nakładać kary administracyjne. Projekt nowelizacji ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi dostosowuje polskie prawo do dyrektywy UE. (s.B7)

GAZETA WYBORCZA

Firmy, które chcą dalej współpracować z kopalniami Kompanii Węglowej, muszą darować jej długi. Przedsiębiorcy oburzają się, że to ich kosztem ratuje się kopalnie, zaznaczając, iż dla wielu z nich to wyrok śmierci. (Gospodarka s.1)

Ministerstwo skarbu dopuściło United States Steel Corporation, LNM Group oraz Arcelor do dalszego etapu procesu prywatyzacji Polskich Hut Stali (PHS). Resort przyznał poszczególnym oferentom dwutygodniowy termin badania PHS SA i złożenia ofert wiążących. (Gospodarka s.3)

Na przełomie kwietnia i maja Orbis przejmie od francuskiego Accora, swego inwestora strategicznego, sieć kilkunastu nowych hoteli. Analitycy zastanawiają się, czy cena transakcji nie będzie zbyt wygórowana jak na możliwości polskiej spółki. (Gospodarka s.4)

PARKIET

Głównym zagrożeniem dla dalszego funkcjonowania browaru Brok-Strzelec są zbyt duże zobowiązania - zwrócił uwagę audytor, Roedl Audit. Zarząd zapewnia, że spółka rozmawia z bankami na temat dalszego finansowania. Rozważa też emisję obligacji zamiennych na akcje, przy której ma doradzać FinCo Group. (s.1)

W poniedziałek obroty na rynku akcji wyniosły około 70 milionów złotych. Około 60 procent tej kwoty przypadło na trzy największe spółki - TPSA, PKN Orlen i Pekao. W lutym średnie obroty na sesję wynoszą na razie 118 milionów złotych i są najniższe od czerwca 1997 roku. (s.4)

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży stopy procentowe o 25 punktów bazowych - uważają analitycy. Za taką redukcją przemawia i styczniowy spadek inflacji do 0,4 procent i powolne tempo wzrostu produkcji przemysłowej. Dodatkowym argumentem jest wzrost bezrobocia w styczniu. (s.6)

0 200 milionów złotych trzeba będzie zwiększyć wydatki państwa na rolnictwo w 2004 roku, aby polscy chłopi dostali dopłaty bezpośrednie na poziomie wynegocjowanym z UE. Od tego, czy znajdą się pieniądze na ten cel, PSL uzależnia swoje poparcie dla wejścia Polski do Unii. (s.7)

PULS BIZNESU

Pod koniec roku do inwestora strategicznego powinna trafić ponad połowa holdingu Tel-Energo, grupy, w skład której wejdą też m.in. Niezależny Operator Międzystrefowy (NOM) oraz Telbank. Jej wartość jest szacowana na co najmniej 1,2 miliarda złotych. (s.5)

Ciech przedstawił nową propozycję przejęcia giełdowej Jelfy. Po tym jak ponowił ofertę zakupu od PZU 12 procent akcji producenta farmaceutyków, teraz chce też kupić 30 procent jego walorów od skarbu państwa. (s.10)

Członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Dariusz Rosati udostępnił niektóre założenia nowej strategii RPP, zakładającej wprowadzenie tzw. ciągłego celu inflacyjnego, zmianę pomiaru inflacji na system stosowany w UE oraz utrzymanie płynnego kursu złotego. Zdaniem Rosatiego, nowa strategia będzie obowiązywać od 2004 roku. (s.12-13)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Autor: Adrian Krajewski; Redagował: Marcin Gocłowski; Adres internetowy: adrian.krajewski@reuters.pl, Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MOSTOSTAL PŁOCK SPÓŁKA AKCYJNA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 25 lutego