PRZEGLĄD PRASY -- 28 marca

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 28-03-2002, 07:58

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w czwartek, 28 marca.

RZECZPOSPOLITA

Rada Polityki Pieniężnej (RPP), zgodnie z oczekiwaniami, pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Decyzja natychmiast wywołała krytykę ze strony rządu i zapowiedź nowelizacji ustawy o NBP ze strony koalicyjnego PSL. Rynek i ekonomiści nie byli zaskoczeni. (s.A1 i B1)

Jak wynika z informacji MSP, na krótkiej liście potencjalnych inwestorów dla STOEN-u znalazły się: EDF International, Electrabel International Holdings, PSEG Polska SP. z o.o. oraz RWE Plus. (s.B1)

Obrady środowego NWZA Netii, największego alternatywnego operatora telekomunikacyjnego w Polsce, zostały przerwane na tydzień. Wniosek taki złożyli przedstawiciele Telii, gdyż jeden z inwestorów mniejszościowych stwierdził, że to szwedzka firma i Warburg Pincus są odpowiedzialne za trudną sytuację finansową polskiej spółki. (s.B1)

Komisja Europejska podjęła decyzję o wprowadzeniu od czwartku ceł ochronnych na import do krajów UE 15 kategorii wyrobów stalowych. Polski rząd poprosił o konsultacje w tej sprawie z Komisją. Po nich minister gospodarki podejmie decyzję, czy należy chronić także polski rynek stali. (s.B2)

Minister finansów Marek Belka chce dziś przdstawić zmiany, prowadzące do zmniejszenia podatków płaconych przez przedsiębiorstwa. będą one dotyczyć amortyzacji nowych maszyn i urządzeń. (s.B2)

Rynek informatyczny w Polsce zmniejszył się w ubiegłym roku o pięć procent (w cenach stałych, w złotych), wynika z pierwszych ocen. Spadek nie jest równomierny we wszystkich dziedzinach informatyki - najwięcej stracił rynek komputerów PC i serwerów, wzrost zanotowano w usługach. (s.B3)

Obradująca w środę rada nadzorcza Polkomtela, drugiego co do wielkości operatora komórkowego w Polsce, zawiesiła w pełnieniu obowiązków prezesa firmy Marka Mroczkowskiego i trzech innych członków zarządu spółki. Do dymisji podał się dyrektor ds. technicznych. (s.B4)

Dziennik "Prawo i Gospodarka" trafi do grupy budowanej przez spółkę 4Media. W środę Infor Dziennik, właściciel PG zawarł z 4Media przedwstępną umowę w sprawie sprzedaży dziennika za sześć milionów złotych. (s.B4)

Trwają końcowe rozmowy w sprawie prywatyzacji Polfy Grodzisk. Na inwestora wybrany został węgierski koncern Gedeon-Richter. Według informacji z MSP, podpisanie umowy jest kwestią tygodni. (s.B4)

Około pół miliona osób, które wykupiły polisę na życie lub fundusz emerytalny szwajcarskiej grupy Zurich w Polsce, ma stać się klientami włoskiej grupy Generali. To efekt transakcji zapowiedzianych we wtorek przez zagranicznych inwestorów. (s.B5)

GAZETA WYBORCZA

Zdaniem Gazety sfinalizowanie sprzedaży udziałów Elektrimu Telekomunikacja przed zbliżającym się NWZA i zgromadzeniem wierzycieli Elektrimu grozi skandalem i procesami o działanie na szkodę spółki, jej akcjonariuszy i wierzycieli. (s.21)

PRAWO I GOSPODARKA

Stocznia Gdynia, Gdańska Stocznia Remontowa, Stocznia Marynarki Wojennej utworzyły konsorcjum do rozmów z Rosją na temat produkcji statków dla tego kraju, poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Konsorcjum nazywa się Polskie Stocznie. (s.2)

Energoaparatura chce w tym roku osiągnąć zysk netto, chociaż może on być minimalny, rzędu 50-100 tysięcy złotych. Ubiegły rok spółka zakończyła stratą sięgającą sześciu milionów złotych. (s.6)

Założenia poprzedniego zarządu Macrosoftu co do wyników finansowych spółki okazały się zbyt opytmistyczne, przyznaje Sławomir Kosz, nowy prezes firmy. Liczy on jednak, że ten rok firma zakończy zyskiem netto rzędu dwóch milionów złotych. (s.6)

Środowe WZA Pekao SA przyjęło bez zastrzeżeń propozycje zarządu, w tym m.in. zgodziło się na wypłatę dywidendy w wysokości 3,80 złotego na akcję. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) zdementował pogłoski, że zamierza sprzedać swoje udziały w Pekao. Kurs spółki jednak spadł o 2,4 procent. (s.7)

PARKIET

Vivendi może nadal dążyć do zablokowania zwołanego na 10 kwietnia NWZA Elektrimu. BRE Bank, chcąc zwiększyć swoją siłę przed walnym, zwiększył o niemal trzy procent udział w kapitale warszawskiego holdingu. (s.1)

Ponad połowa firm notowanych na GPW zwiększyła w ciągu zeszłego roku poziom zadłużenia, wynika z informacji Parkietu. Jest to efekt coraz większej liczby upadających przedsiębiorstw i rosnących zatorów płatniczych. (s.1)

Kapitalizacja Pekao jest już tylko o 1,6 miliarda złotych niższa od wyceny rynkowej TPSA, która pod tym względem była dotychczas zdecydowanym liderem polskiej giełdy. Coraz wyżej w tym rankingu plasują się także pozostałe banki. (s.3)

Wypowiedzenie umowy kredytowej Cresco Financial Advisors przez BNP Paribas Bank Polska może oznaczać, że Mostostal Zabrze, który poręczył ten kredyt, będzie musiał szybko znaleźć prawie 30 milionów złotych, aby utrzymać kontrolę nad Przedsiębiorstwem Robót Inżynieryjnych. (s.3)

Jeśli rząd opowie się za odstąpieniem od umowy z Eureko w sprawie sprzedaży 21 procent akcji PZU, minister skarbu będzie realizował porozumienie z kwietnia 2001 roku, przewidujące publiczną ofertę spółki. Nastąpi to jednak raczej nieprędko, wynika z rozmowy Parkietu z Wiesławem Kaczmarkiem. (s.7)

PULS BIZNESU

Ministerstwo Gospodarki pracuje nad stworzeniem nowej instytucji, która przejmie pełną obsługę inwestorów zagranicznych i krajowych. Uruchomienie Agencji Rozwoju Eksportu, bo tak brzmi jej robocza nazwa, zwiastuje połączenie PAIZ i PAI. (s.5)

Rozmowy KGHM z Solidarnością zakończyły się fiaskiem. Tymczasem kolejny związek nie wyklucza przystąpienia do sporu zbiorowego. Z pomocą ma przyjść mediator. (s.6)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 28 marca