PRZEGLĄD PRASY -- 3 września

Konrad Soszyński
03-09-2001, 07:48

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w prasie w poniedziałek 3 września z pominięciem umieszczonych już w serwisie Reutera:

RZECZPOSPOLITA

Unia Europejska (UE) odmawia dostosowania Wspólnej Polityki Rolnej (CAP) do specyfiki polskiej wsi, wynika z nowego stanowiska UE w negocjacjach z Polską o rolnictwie. Polska nie godzi się na ustępstwa dopóki nie będą znane finansowe warunki integracji wsi. (s. B1)

W lipcu wskaźnik wyprzedzający koniunktury, informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce, obniżył się o 0,6 punktu. (s. B2)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie antymonopolowe w sprawie tzw. zmowy cukrowej. (s. B2)

Trzech wiceministrów zasiada w radzie Polskiego Klubu Wyścigów Konnych (PKWK). Ich głosy zdecydowały m.in., że prezesem klubu został wiceminister rolnictwa Feliks Klimczak. (s. B4)

W pierwszym półroczu 2001 roku trzynaście firm leasingowych podpisało nowe umowy dotyczące leasingu aktywów o wartości 2,2 miliarda złotych. Jest to wynik o cztery procent lepszy niż w analogicznym okresie zeszłego roku. (s. B5)

Na koniec sierpnia załużenie przedsiębiorstw z tytułu emisji krótkoterminowych papierów dłużnych (KPD) wyniosło nieco ponad 12,2 miliardy złotych, czyli było 11,3 procent wyższe niż na koniec lipca. (s. B5)

Amerykańska grupa finansowa AIG prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia trzech polskich firm leasingowych, które w 2000 roku miały łącznie 10 procent udziału w rynku. Według nieoficjalnych informacji firmy te to Carcade, Centrum Leasingu i Finansów CLiF oraz WCL Herbico z Poznania. (s. B7)

GAZETA WYBORCZA

Przetarg na promocję prywatyzacji PZU wygrała agencja McCann-Erickson. Doradcą w przetargu był szef domu mediowego Pan Media Western. Obie firmy łączą zaś wspólne interesy. Analitycy ocniają wartość kontraktu na 20-40 milionów złotych. (s. 26)

PowerCom, nowa spółka domów mediowych Starcom i MediaCom, bedzie negocjować w ich imieniu rabaty reklamowe z mediami. To kolejny po Magna Global Polska dom negocjacyjny w Polsce. (s. 30)

PULS BIZNESU

Żywiec, największy producent piwa w Polsce, może w ciągu trzech lat zredukować zatrudnienie nawet o tysiąc osób, czyli o prawie 30 procent. (s. 6)

PKP zaciągnie kredyt w wysokości 300 milionów złotych w Banku Śląskim oraz 130 milionów euro w EBOR. Kredyty zostaną przeznaczone na restrukturyzację finansową spółki. (s. 6)

Unilever Polska kończy restrukturyzację spółki, wymuszoną przez kryzys rosyjski. Spółce udało się zredukować koszty o ponad 10 milionów euro. W 2003 roku poziom sprzedaży koncernu w Polsce ma przekroczyć dwa miliardy złotych. (s. 7)

Osoby zbliżone do zarządu Optimusa twierdzą, że Optimus nie wejdzie w najbliższym czasie kapitałowo do STGroup. (s. 8)

Zakłady Chemiczne Rokita są zainteresowane współpracą z Ciechem i chcą wspólnie utworzyć konsorcjum handlowe. (s. 9)

Spółka ITM Polska planuje, że w ciągu 2001 roku wybuduje 39 nowych supermarketów. Wartość inwestycji szacuje się na 195 milionów złotych. (s. 11)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Soszyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PRZEGLĄD PRASY -- 3 września