PRZEGLĄD PRASY -- 7 sierpnia

Paweł Kubisiak
07-08-2002, 08:10

Przegląd najważniejszych wiadomości, które ukazały się w polskiej prasie w środę, 7 sierpnia.

RZECZPOSPOLITA

Budowa systemu ewidencji upraw i hodowli IACS napotyka na coraz większe problemy. Ciągle nie wiadomo, kto założy sześć milionów par kolczyków, którymi znakuje się bydło, gdyż przetarg nie został unieważniony. Polska może stracić kilka miliardów euro pomocy z UE. (s.A1, B1)

Ministerstwo Finansów chce wykupić przed terminem część swoich obligacji z rynku krajowego. Pierwszy przetarg odbędzie się w czwartek. Resort chce odkupić papiery o wartości nominalnej dwóch miliardów złotych. Będzie to możliwe dzięki części środków, które ministerstwo zgromadziło na swoich rachunkach, szacowanych na 13 miliardów złotych. (s.B1)

Mariusz Łukasiewicz, twórca Lukas Banku oraz inwestor w Banku Wschodnim i Banku Społem powiedział, że bank powstały z połączenia Wschodniego i Społem rozpocznie działalność prawdopodobnie na wiosnę przyszłego roku. Dodał, że dopiero rozpoczynają się prace nad jego strategią. (s.B2)

Rząd zdecydował o podjęciu przez Agencję Rynku Rolnego (ARR) bezpośredniej interwencji na rynku zbóż. Agencja ma jak najszybciej rozpocząć skup z dopłatami 270 tysięcy ton pszenicy i 30.000 ton żyta. Powinno to rozładować kolejki przed elewatorami. (s.B2)

Do końca roku rząd powinien przedstawić UE narodowy plan rozwoju, w którym określi, na co zamierza przeznaczyć unijne fundusze. Aby mógł to uczynić, 16 województw powinno opracować i przedstawić rządowi regionalne programy rozwoju, w tym konkretne projekty. (s.B2)

W drugiej połowie lipca żywność kosztowała o 0,7 procent mniej niż w pierwszej, a w stosunku do dwóch ostatnich tygodni czerwca jej ceny spadły o 2,4 procent. Zarówno analitycy jak i Ministerstwo Finansów przewidują, że lipcowa inflacja wyniesie 1,3-1,4 procent i będzie niższa od czerwcowej (1,6 procent) . (s.B2)

Grupa japońskich inwestorów z branży motoryzacyjnej rozważa możliwość zainwestowania w jednym z krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Oprócz Polski w grę wchodzą Czechy i Węgry. PAIZ ocenia, że wartość japońskich inwestycji w Polsce - które dotychczas były na poziomie ponad 517 milionów dolarów - wzrosną w najbliższym czasie o ponad 300 milionów dolarów. (s.B3)

Ministerstwo Pracy proponuje ograniczenie kosztów funkcjonowania systemu emerytalnego i zmniejszenie obciążeń finansowych dla członków OFE - wynika z projektu nowelizacji ustaw regulujących funkcjonowanie otwartych funduszy emerytalnych. do którego dotarła Rzeczpospolita. Proponowane zmiany mogą pogorszyć sytuację finansową PTE. (s.B7)

Po wykazaniu przez Bank Pekao SA 123 milionów złotych straty w drugim kwartale, analitycy oceniają, że bank może mieć problemy ze zrealizowaniem nawet ostatniej, obniżonej niedawno, prognozy zysku na 2002 rok. Aby taki wynik osiągnąć bank musiałby zanotować dwa rekordowe pod względem zysku kwartały. (s.B7)

GAZETA WYBORCZA

Gazeta, przedrukowując artykuł dziennikarza czeskiego tygodnika Respekt, zastanawia się, czy przy inwestycji w czeski koncern paliwowy Unipetrol, PKN Orlen zostanie partnerem Andreja Babisza, byłego współpracownika czeskiej służby bezpieczeństwa. Firma Babisza wygrała przetarg na Unipetrol, ale od dziewięciu miesięcy nie płaci za udziały. (s.14)

PRAWO I GOSPODARKA

Softbank nie przeznaczy środków z emisji obligacji zamiennych na zagraniczne akwizycje, jak to zapowiedział kilkanaście dni temu prezes spółki, Aleksander Lesz. Firma chce dzięki temu rozbudować potencjał oraz restrukturyzować zadłużenie. (s.1, 4)

Pomimo tego, że sąd postanowił o upadłości stoczni, jej wierzyciele wcale nie są pewni, czy odzyskają swoje pieniądze. Tymczasem we wtorek rząd zdecydował o poręczeniu 70 procent kredytu na dokończenie budowy trzech statków. (s.4)

Inwestor zainteresowany zakupem Fabryki Kabli Ożarów złożył list intencyjny. Na razie wiadomo jedynie, że jest to polsko-zagraniczna grupa kapitałowa. Niedługo również powinna być znana oferta cenowa. (s.5)

Na koniec lipca działające na rynku fundusze prowadzone przez TFI zarządzały aktywami o wartości blisko 15 miliardów złotych. Było to o 0,24 procent więcej niż miesiąc wcześniej. (s.6)

PARKIET

Udział należności zagrożonych w kredytach udzielonych przez polskie banki mógł sięgnąć po pierwszym półroczu nawet 20 procent - oceniają ekonomiści. To w przeliczeniu 37-40 miliardów złotych. Kłopoty z egzekwowaniem pieniędzy przy coraz słabszej dynamice przyrostu depozytów mogą zniechęcić banki do finansowania inwestycji. (s.1)

Rezerwy związane m.in. z zaległymi podatkami i przeszacowaniem wartości niektórych aktywów, to główny powód straty netto Optimusa, która w drugim kwartale wzrosła do 72,7 miliona złotych. (s.4)

KPWiG zezwoliła Agorze na przekroczenie progu 50 procent głosów na walnym zgromadzeniu Art Marketing Syndicate (AMS). to już kolejny spełniony warunek wstrzymujący do tej pory wykonanie umowy, na mocy której wydawca Gazety Wyborczej zamierza przejąć AMS. (s.4)

PULS BIZNESU

Nafta Polska zamierza przekonać banki do uczestnictwa w restrukturyzacji sektora chemicznego. Rozmowy rozpoczną się pod koniec sierpnia. Maciej Gierej, prezes Nafty, chce też pozyskać dla sektora inwestorów spośród światowych liderów branży. (s.4)

Polskie duże i średnie firmy spożywcze do 1 stycznia 2004 roku muszą wprowadzić system kontroli żywności HACCP. Małe firmy nie muszą tego robić, choć brak HACCP może spowodować ich zamknięcie po integracji z UE. (s.5)

Rok 2002 miał być przełomowy dla wielu strategicznych branż. W trzecim kwartale wiodące gospodarki świata miały wrócić na ścieżkę wzrostu. Na takim przekonaniu budowano też prognozy dla Polski. I tam, i tu analitycy pomylili się, a fatalne wyniki za pierwsze półrocze uświadamiają, że na rychłą poprawę koniunktury nie ma co liczyć. (s.6-7)

Spółka Epit & Korporacja Rozwoju Wschód-Zachód zaprosiła firmy budowlane do kwalifikacji wstępnej przy projekcie deweloperskim w Białej Podlaskiej. Inwestor szuka wykonawcy, choć nie ma ani wszystkich zezwoleń, ani gruntów. Epit obiecał, że wyłoży na inwestycje 20 miliardów złotych. (s.8)

Reuters nie potwierdzał wszystkich powyższych informacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PRZEGLĄD PRASY -- 7 sierpnia