Przemysłowi faworyci mBanku

opublikowano: 02-07-2018, 22:00

Amica, Famur, Cognot i Pozbud to spółki przemysłowe, których akcje warto przeważać w portfelu — uważa Jakub Szkopek, analityk DM mBanku.

Jest kilka pozytywnych czynników, których beneficjentami będą spółki z sektora przemysłowego — uważa analityk mBanku. To przede wszystkim wzrost wskaźnika PPI dla polskiego przemysłu w dwóch ostatnich miesiącach. W kwietniu dynamika wyniosła 1 proc. (ekonomiści prognozowali 0,8 proc.), a w maju 2,8 proc. (konsens wynosił 2,7 proc.), co oznacza wyraźne przyspieszenie po czterech miesiącach symbolicznych zmian i daje nadzieję na odbudowę marż przez firmy zmagające się z m.in. wzrostem kosztów wynagrodzeń.

Zdaniem Jakuba Szkopka, wzrost wskaźnika PPI może być skutkiem osłabienia złotego do euro i dolara, co oznacza wyższe ceny sprzedaży dla eksporterów. W pierwszym półroczu kurs EUR/PLN wzrósł o 5 proc. i jest najwyższy od przełomu 2016 i 2017 r., a notowania USD/ PLN podniosły się o 8,3 proc. Ponadto, w ocenie analityka mBanku, spółki przemysłowew drugim kwartale 2018 r. skorzystają z niskiej ubiegłorocznej bazy rezultatów.

— Warto przypomnieć, że w drugim kwartale 2017 r. aż 56 proc. spółek pogorszyło rezultaty w ujęciu rocznym i praktycznie żadna nie zaskoczyła pozytywnie względem prognoz. Był to pierwszy okres osłabienia wyników — dodaje Jakub Szkopek.

Specjalista spodziewa się pozytywnej dynamiki wyników w Amice, Famurze, Cognorze oraz Alumetalu i Tarczyńskim. Dwóch ostatnich spółek nie zalicza jednak do grona najciekawszych z punktu widzenia inwestycyjnego. Na tej liście jest natomiast Pozbud.

Artykuł jest skrótem raportu z 22 czerwca. Opracowanie dostępne jest na pb.pl. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy